Gezi Kitaplığı

Kırım – Ey Güzel Kırım

ey_guzel_kirim

Yazar: Mehmet Cemal Çiftçigüzeli, Nevzat Yalçıntaş, Zafer Karatay
Diller: Türkçe
Sayfa Sayısı: 256
Boyutu: 14 x 21 cm.
ISBN : 9786054799084

Yayınevi: Postiga Yayınları

Karadeniz’in kuzeyi, Ukrayna’nın güneyinde bulunan Kırım yarımadası, hem Türk Dünyası ve aynı zamanda Avrasya kıtasının merkezinde yer alan stratejik bir ülkedir.

Uzun asırlar boyunca Tatar Türkleri’nin yurdu olan Kırım 1944 senesinde tarihin ender gördüğü bir facia yaşamış ve kanlı, kızıl diktatör Stalin’in kararı ile bütün Kırım Türkleri evlerinden koparılarak Orta Asya stepleri ve Sibirya’ya sürgün edilmişlerdir. Sürgün süresinde ve hemen sonrasında Kırımlı soydaşlarımız büyük nüfus kaybına uğramışlardır.

Stalin’in ölümü ve Sovyetler Birliği’nde rejim şartlarının değişmesini takiben 1990’lara doğru Kırımlı kardeşlerimiz öz yurtlarına dönmeye başlamışlardır.

Elinizdeki kitap Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş’ın başkanlığındaki heyetin 1990’ların başındaki ziyareti ile 2012 yılındaki en son ziyaretinin gözlemlerini, anılarını içeriyor.

İki gezi arasında geçen yirmi iki yılda değişenleri değerlendirmişler.

Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, 1991’i kapsayan ilk bölümü; 2012 ziyaretini ise Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı Başkanı Mehmet Cemal Çiftçigüzeli kaleme almıştır. Bu kitapta ayrıca, Zafer Karatay’ın Kırım’ın kısa tarihçesi ve bugüne ait aydınlatıcı yazısını da bulacaksınız.

idefix_logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.