Gezgin Sorular

Gezgin Sorular’ın Ekim 2018 Konuğu: Minik Bavul

Merhaba, Ceren hanım gezgin sorulara hoş geldiniz, sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Merhabalar, hoş buldum 🙂 Öncelikle röportaj teklifiniz ve sorularınız için teşekkür ederim. 1989 İstanbul doğumluyum, Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Eşimle birlikte çalıştığımız grafik tasarım ajansımız da Proje Yöneticiliği yapıyorum. 2013 yılında eşimle evlendikten sonra balayımız da dahil olmak üzere yurt dışına seyahat etmeye başladık. Yeni yerler görmek , farklı insanlarla tanışmak, farklı kültürleri gözlemlemek, dünya mutfaklarını deneyimlemek öyle hoşumuza gitti ki, seyahat etmek bizim için bir tutkuya dönüştü. Artık her tatilde, evimizde dinlenelim ya da deniz kıyısında şezlongda uzanalım yerine, kilometrelerce yol yürüyelim, farklı yerler görelim, farklı aktiviteler deneyelimin peşine düştük. Seyahatlerimizde ufak notlar tutmayı, bol bol fotoğraf çekmeyi, küçük hatıralar satın almayı hep çok sevdim. Farkında olmadan minik bir biblo, magnet ve kupa koleksiyonuna bile sahip oldum 🙂 Dönüşte ise seyahatlerimle ilgili unutmak istemediğim detayları yazmaya başladım. Geriye dönüp bu yazıları okuduğumda çok keyif aldığımı fark ettim ve bu deneyimleri insanlarla paylaşmaya karar verdim. Eşimin de desteği sayesinde, Minik Bavul blogunu 2015 yılının Eylül ayında hayata geçirdim. O gün bugündür ben yazıyorum, eşim Osman da fotoğraflarımızı çekiyor.

Minikbavul.com adını alırken minik olmasının bir nedeni var mı?

Minik, benim hayatım boyunca çok sevdiğim bir kelimeydi, minik olan her canlının ya da nesnenin çok daha güzel ve tatlı olduğunu düşünüyorum. Açıkçası bu blogu hayata geçirirken bu kadar içerik üretebileceğimi ve bu kadar insanın yazılarıma başvuracağını hayal bile etmediğim için hep minik kalacağını düşündüm, isminin minik olmasının sebebi bu aslında 🙂

İstatistik tutmayı seviyorsunuz sanırım. Sitenizde yer alan istatistikler arasında yer alan 207 farklı yemekten damağınıza uyan lezzetler hangileriydi?

Aslında gezdiğim ülke ve şehir sayılarını hesaplayıp aklında tutan biri değilim, sayılara değil anılara odaklanmayı daha doğru buluyorum ancak insanlardan hep bu tarz sorular aldığım için sitede bir istatistik bölümü oluşturmaya karar verdim. Bu yemeklerden unutamadıklarımı sıralamam gerekirse,

Viyana – Figlmüller – Patates Salatası, altını çiziyorum şinitzeli değil patates salatasını unutamadım 🙂
Viyana – Weingut Feuerwehr Wagner – Kaz Eti
Prag – Trdelnik – Bu tatlı Budapeşte’de de vardı.
Paris – Bouillon Chartier – Confit de Canard (ördek)
Paris – Leon de Bruxelles – Midye
Cape Town – Tiger’s Milk – Steak
Cape Town – The Africa Cafe – Sunulan tüm yöresel yemekler
Cape Town – Royale Eatery – Burger – Bugüne kadar yediklerimiz arasında en iyisiydi.
Amsterdam – Bierfabriek – Barbekü soslu çiftlik tavuğu
Londra – Flat Iron – Steak
Londra – Ben’s Cookies – Kurabiye
Barselona – Ciutat Comtal – Tüm tapaslar, ayırt edemiyorum 🙂
Barselona – Casa Lolea – Trüf mantarlı risotto
Nemi – Dağ çilekli turta
Roma – Bonci – Tava Pizzası – İtalya’da yediklerimizin en iyisiydi.
Budapeşte – Menza Etterem – Sarımsak Çorbası

Liste biraz uzun oldu ama 207 lezzet olduğunu düşünürseniz bu sayı hiçte fena sayılmaz 🙂

15 ülkede 22 farklı şehirde bulunmuşsunuz. Bu ülkerin çoğu Avrupa ülkeleri olmuş. Avrupa’ya ayrı bir ilgi mi duyuyorsunuz? Bir de en çok hangi şehri yada şehirleri beğendiniz?

Aslında ilk defa yurt dışına seyahat etmeye başladığımızda hem yakın olsun, hem uçak biletleri ucuz olsun, adapte olması kolay olsun, hem de 3-4 günde gezebileceğimiz yerler olsun diye düşünüyorduk, bu sebeple seçimlerimiz Avrupa’dan yana oldu. O kadar çok şehir gördük ki Avrupa’da, artık hepsi birbirini tekrar etmeye başladı ve rotamızı Güney Afrika ile birlikte uzaklara çevirdik 🙂 Bundan sonra Avrupa seyahatlerini minimumda tutma kararı aldık.

Avrupa’da en sevdiğim şehirler tartışmasız Paris, Edinburgh ve Londra oldu. Ancak bugüne kadar gittiğim yerler arasında Cape Town kadar aşık olduğum başka bir yer olmadı diyebilirim.

Türkiye’de en beğendiğiniz 3 yeri sorsak nereleri önerirdiniz?

Türkiye’de Kapadokya’nın en büyüleyici yer olduğunu düşünüyorum. Gaziantep hem yeme içme hem tarih anlamında beni çok etkileyen şehirlerden biri. Son olarak şehir ayırt etmeden Karadeniz demek istiyorum, hem doğası hem insanıyla ziyaretçilerini kucaklayan, onlara huzur aşılayan mükemmel bir coğrafya.

Yurtdışı gezileriniz arasında safari de var. Safari yapmak nasıl bir duygu? Zorlukları var mı?

Safari yapmak bugüne kadar gezilerimizde deneyimlediğim en güzel duygu diyebilirim. Hayvanat bahçelerine karşı bir insanım ancak herkesin kendi doğal ortamında hayvanları görme şansı olmadığı için uygun koşullar sağlandığı sürece ziyaret edilebileceği taraftarıyım. Safari’de gördüğümüz hayvanların bir çoğunu hayvanat bahçelerinde görmüş olmamıza rağmen, doğal ortamlarında gördüğümüzde yaşadığımız şaşkınlığı ve heyecanı anlatamam. Zorluk değil belki ama her an her yerden farklı bir hayvan çıkabileceği için tedirginlik yarattığı durumlar var. Örneğin fillerin yanında hiç hareket etmemeniz, kendinizi risk olarak göstermemeniz gerekiyor, hızlıca aracın üzerine doğru koşup saldırabilirler. Ben zürafaları çok seviyorum, yırtıcı hayvanlar tarafından parçalanmış sadece iskeleti kalan bir zürafa gördüğüm için üzgünüm. Vahşi doğa olduğu için her şeyle karşılaşabilirsiniz, onun dışında gördüğünüz her hayvan sizi büyülüyor.

Gezilerinizi eşiniz ile birlikte gerçekleştiriyorsunuz sanırım. Genelde zevkleriniz uyuşur mu? Gezilecek bölge yada yeri ortak karar olarak mı alırsınız?

Evet genellikle eşim ile seyahat ediyoruz, bazı seyahatlerimize arkadaşlarımız da eşlik ediyor. İkimiz de gezmeyi çok seviyoruz ancak bazen gezi tarzlarımızın ters düştüğü seyahatler oluyor. Örneğin ben saray gezmeyi çok seviyorum, eşim pek hoşlanmıyor, onun gezmek istediği müzelerde ben sıkılabiliyorum, ya da ben parklarda saatlerce hayvanları besleyebilirim bundan çok keyif alıyorum, eşim için biraz sıkıcı olabiliyor 🙂 Bu ufak tefek farklılıklar dışında ikimizin de seyahat etmeyi bu kadar sevmesi büyük şans bence.

Aslına bakarsanız eşim seyahat edeceğimiz ülkeye ya da şehre hiç karışmıyor. Ben bir şehir belirliyorum, sonra detaylı gezi planı çıkarıyorum, o sadece benim çıkardığım plana uyuyor 🙂

Gezileriniz sırasında ilginç olaylar ile karşılaştınız mı?

Her seyahatimizde başımıza ufak tefekte olsa ilginç olaylar geliyor. Henüz büyük bir olay yaşamadığımız için, düşündüğüm zaman aklıma unutamadığım bir olay gelmedi açıkçası.

Gezi rotası oluştururken nelere dikkat edersiniz? İlginizi neler çeker?

Şehir seçimi yaparken kimi zaman ucuz uçak bileti bulabildiğim yerleri, kimi zaman ise gerçekten merak ettiğim, hakkında bir şeyler okuduğumda gidip görmeliyim dediğim ya da bir filmde görüp etkilendiğim yerleri tercih ediyorum. Seçtiğim şehir ile ilgili gezi planı oluştururken ise öncelikle kesinlikle görülmesi gereken yerleri listeme ekliyorum, bazı şehirlerde öyle yerler var ki gidip görmezseniz o şehri görmemiş sayılırsınız, Roma’ya gidipte Kolezyum’u görmemek gibi. Sonrasında ise turistik sayılmayan, daha çok yerellerin tercih ettiği yerleri bulmaya çalışıyorum. Yeni bir şehir dedikten sonra her şey ilgimi çekiyor, sadece kültür ya da sadece yemek diye ayrım yapmıyorum, gördüğüm her farklılığın bana yeni ufuklar açtığına inanıyorum.

Ceren’in hayalinde bir gezi rotası var mı?

Helsinki’den başlayan, gece treniyle önce Rovaniemi sonra Lapland’de son bulan, kuzey ışıklarını görebileceğimiz ve tavanı camdan yapılan Igloo’larda konaklayacağımız bir hayalim var.

Bu röportajı okuyan takipçilerimize neler söylemek isterdiniz?

Dünya çok büyük, keşfedecek çok fazla yer var, bir yerden başlamak lazım. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürleri yaşayışları gözlemlemek, dünya mutfaklarının tadına varmak, kısacası gezgin olmak bence dünyanın en güzel duygusu, sizlerin de bu duyguyu tatmanızı diliyorum. Gezilecek yerler konusunda bilgiye ihtiyaç duyarsanız minikbavul.com’u ziyaret edebilir, cevap bulamadığınız sorularınız için bana ulaşabilirsiniz 🙂 Teşekkürler, sevgiler.

gezgin sorular / ekim 2018

Minik Bavul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir