Karavan

Karavan İçin İlk Adım

Evet arkadaşlar yaklaşık 2.5 aylık uzun bir araştırmalar sonucu 2012 model 15 m3 bir Fiat Ducato araç almış bulunuyoruz. Karavan için ilk adımı attığımız için çok mutluyuz. Ama bu araştırma biraz uzun ve zahmetli oldu. Gelin biraz süreci anlatalım.

İnternet üzerinden bir çok aracı takip ettik ilk düşüncemiz alacağımız araca az bir bütçe ayırıp iç yapımına yönelelim dedik. Araç için en fazla 45.000 TL ile 50.000 TL arasında bir bütçe ayıralım dedik. Karavanını kendisi yapacaklar bilir tabi ama bilmeyenler için % 160 ÖTV den kurtulabilmek için en az 5 yaşını tamamlamış bir kapalı kasa panelvan alınması gerekiyor. Son zamanlarda artan döviz ve “0” sıfır araç alımı azalmasında dolayı ikinci el araçlarda bir hareketlilik oldu. Haliyle de araçlar normal ücretlerin bir hayli üzerine çıktı.

Araçların yaşları, yaptıkları kilometre, yıpranma payları, kazaları, değişen parçaları, boyalı yerleri tramer kayıtları derken insan işin içinden çıkamıyor. 2.5 aylık süreç içerisinde 10 larca aracı takip edip. 3 araca ekspertiz yaptık.

İlk araç 2012 model Fiat Ducato idi. 260.000 km. de 2 değişen ve bir boyasının olduğu söyledi. Aracı ekspertize soktuk. Araçta 4 değişen ve bir çok noktada boya olduğunu söylediler. Ayrıca motorda üflemeler, yağ kaçakları, enjektörlerde sıkıntılar vardı. Aracın fiyatı 55.500 TL idi. Bu sorunları söylediğimizde biraz pazarlıkla fiyat 52.500 TL düştü. Ama bu rakama çok ikna olmadığımızdan dolayı araçtan vazgeçtik.

İkinci araç yine 2012 model Iveco Daily idi. 170.000 km. de değişeni yoktu. Biraz bakımsızdı ama ufak tefek rötuşlarla düzelir diye aracı ekspertizi soktuk. Aracın hakikaten değişen parçası yoktu. Birkaç yerinde boya vardı ama bu bizim için hiç sorun değildi. Aracın motoru da yaşına göre gayet iyi idi. Yalnız aracın şanzımanında bir problem çıktı. Aracı bir oto servisine götürdük. Şansıman kısmıdaki sorunun yapılabilmesi için 7.500 TL civarında bir fiyat verdiler. Yalnız şunu da eklediler, biz bu şanzımanı açtığımızda başka soruları da keşfedersek araç masrafı daha da artabilir dediler. Bu süreç yeni bir şanzımana kadar gidebilir dedikleri için aracı almaktan vazgeçtik. Aracın fiyatı 63.000 TL idi ve 60.000 TL çekildi ama dediğim gibi şanzımandaki sorun yüzünden bu araçtan da vazgeçtik.

Üçüncü araç yine 2012 model Fiat Ducato idi. 155.000 km. de değişeni yoktu. Artık dedik bu araçta olmazsa bir müddet araç bakmayalım dedik. Çünkü ekspertiz masrafları ve istediğimiz gibi pazarlıkların geçmemesinden dolayı biraz bıkkınlık gelmişti. Bu aracı da ekspertize soktuk. Aracın değişeni yoktu. Birkaç yerinde boya var, artık bunlara takılmıyoruz. Aracın motorunda da bir sıkıntı yoktu. Araç 4 / 4 lük mü? Tabi ki de hayır. Araçta masraf var. Ama bu yaşlara indikçe araçlar masrafsız olmuyor. 66.500 TL ye aracı satın aldık.

İlk başlarda 45-50 bin TL gibi bir araç alımı düşünülürken 66.500 TL ye çıktık. Ne yapalım şöyle bir söz vardır ya, “Hamama giren terler” hesabı biraz zahmetli süreç olacak bizim için ama hayallerimizi gerçekleştirmek için bunu yapmamız gerekiyor. 

Aracı yaparken videolar çekmeyi planlıyoruz. Youtube kanalımıza yükleyeceğiz. Bakalım ne zaman başlarız, onu da Allah bilir…

Yakında yollarda görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir