Karavan

Karavan Hazırlıkları Başlasın…

Gezgin Rehberler ekibi olarak ben ve eşim yıllardır özellikle Türkiye’de vakit buldukça çeşitli şehir ve ilçelere binek aracımız ile seyahat ettik. Her gezimiz de şu sorunla karşılaştık. Gezdiğimiz şehirde saat akşam üzeri 16:00 dan sonra artık buralarda bir ufak otel yada pansiyon bulmamız gerekiyor diye gezilecek yerleri bırakıp otel aramaya koyulurduk. Hep derdik bir karavanımız olsa şu köşeye bu köşeye çeker yada uygun bir yer bulup konaklar, ertesi gün kaldığımız yerden devam ederiz derdik. Bir zaman sonra anneminde bizimle birlikte gezilere katılmasından sonra onunda aklına bir karavanımız olsa fikri ağır basmaya başladı.

Annem o kadar çok karavan istiyordu ki bir numaralı hayali olmuştu. Annem ile bir gün iş çıkışı trafikte ilerlerken aramızda şöyle bir konuşma geçti.

 

– (Annem) Bu İstanbul trafiğinden, kalabalığından bıktım. Şöyle bir karavanımız olsa. En azından hafta sonları bir yerlere kaçardık.

– (Ben) Anne o kadar çok mu istiyorsun karavanı?

– (Annem) Hemde çok istiyorum.

– (Ben) O zaman anne sat arabanı yap kendi karavanını yaşlanmadan yap şu hedefini dedim.

– (Annem) Emrah arabayı yarın sat dedi. 🙂

 

Ve aracımızı 2 gün içerisinde sattık. Artık ciddi ciddi karavan için araştırmalara başladık. Öncelikle karavan derken alkovenli istemiyoruz. Campervan dedikleri bir panelvan minibüsten çevrilmiş, minibüslere bakıyoruz. Araştırmamıza göre tabi ki Türkiye şartlarında 5 yaş üstü bir panelvan aracı çevirmemiz gerekiyor. Daha genç bir araç olursa ciddi vergiler ile karşılaşıyoruz.

Araçlara baktığımızda Mercedes Sprinter, Volkswagen Crafter, İveco Daily, Renault Master, Ford Transit ve PSA grubu dedikleri Fiat Ducato, Citroen Jumper ve Peugeuot Boxer modelleri bulunuyor. Bu araçları incelerken öncelikli olarak maliyeti ve servisinin yaygın olması çok önemli. Uzun araştırmalar sonucu PSA grubu araçlarından biri alıp, karavan yapmaya karar verdik.

PSA grubu için karar verdikten sonra araç ne kadar büyüklükte olacak sorusu geldi aklımıza! Alternatif olarak 13 m3, 15 m3 ve 17 m3 araçları var. 13 m3 bize ufak gelir diye 15 m3 yada 17 m3 alma kararını verdik. 15 m3 ile 17 m3 arasındaki fark iki araçta aynı uzunlukta ama 17 m3 daha yüksek oluyor. Yüksek olması açısından ve ferahlık bakımında öncelikli hedefimiz 17 m3 bir PSA grubu bir araç bulma fikri ağır bastı. Duruma göre 15 m3 te olabilir.

Bu araçlara baktığımızda 5 yıllık olması ve kilometresinin de en azından biraz az olması için ince eleyip sık dokuyoruz. Minibüsü aldığımızda yine buradan paylaşarak yapılış sürecini mümkün olursa videolu bir şekilde Youtube kanalımızdan sizler ile paylaşacağız.

herkese iyi geziler…  

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir