İstanbul İstanbul Türbeleri Türbeler

Sultan I. Abdülhamit Türbesi (Eminönü – İstanbul)

sultan_1_abdulmecit

I. Abdülhamit türbesi, İstanbul’un Fatih semtinde; içinde 27. Osmanlı padişahı I. Abdülhamit’in ve 29. Osmanlı padişahı olan oğlu IV. Mustafa’nın mezarlarının bulunduğu barok üslupta türbedir.

Eminönü semtinde Hobyar mahallesinde bulunan Türbe, padişah I. Abdülhamit’in 1776-1777 yıllarında yaptırdığı imaretin bir bölümünü oluşturur. Padişah, buradaki arsa üzerine bir cami yaptırmak istemiş ancak yakında Yeni Camii gibi büyük bir mabed bulunduğu için cami yerine imaret yaptırmayı uygun görmüş; yanına medrese, çeşme, sebil, kütüphane eklemişti. Mimarlığını Mehmed Tahir Ağa, bina eminliğini Mustafa Ağa’nın yaptığı imaret Meşrutiyet yıllarında yıkılarak ortadan kaldırıldığından yerinde sadece türbe kalmıştır. İmaretin sebili, Gülhane Parkı karşısında durur.

Kare planlı türbe tamamen mermerden yapılmıştır. Önünde bir avlu bulunur. Dıştan iki katlı görünen, kubbeli bir yapıdır; 26 pencere ile aydınlanır. Kuzey duvarının ortasına Muhammed’in ayak izini kapsayan bir mermer pano (Kadem-i şerif) yerleştirilmiştir.

Türbe 2009 yılında restore edildi ve ziyarete açıldı

Kaynak: Vikipedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir