Gezi Rehberi

Adana

Telif hakkı: wertorer / 123RF Stok Fotoğraf

Daha Büyük Görüntüle

 

ADANA İLİNİ TANIYALIM;

İL TRAFİK KODU: 01
YÜZÖLÇÜMÜ: 17.253 KM²
YÜKSELTİSİ: 23 METRE

TARİHİ:
İlkçağda Adana, Anadolu’yu baştan başa geçerek Gülek boğazından Tarsus’a inen yol üzerinde bir konak yeriydi. Hitit tabletlerinden Hititler döneminde kent ve çevresinde Kizzuvatna Krallığı’nın egemen olduğu anlaşılmaktadır. Yöre, M.Ö. 16. yy’da Hitit Federasyonu’na, Hitit Devleti yıkıldıktan sonra Çukurova’da kurulan Kue Krallığı’na bağlandı. M.Ö. 9. yy sonlarına doğru Asur, M.Ö. 6. yy’da Pers, M.Ö. 333’te Büyük Iskender’in egemenliğine girdi. Iskender’in ölümünde (MÖ. 323) sonra da Selefkiler’e bağlandı. M.Ö. 66’da Romalı konsül Pompeius tarafından ele geçirildi. Roma ve Bizans dönemlerinde, elverişli konumu nedeniyle önemli bir ticaret merkezi durumuna gelen 704’de Halife Abdülmelik tarafından Emevi topraklarına katıldı. Abbasi halifesi Harun Reşit eski ilkçağ kalesini (Adana kalesi) yeniden yaptırdı. IX. yy’da Adana Çukurova’nın önemli bir kültür ve ticaret merkezi durumundaydı. Aynı yy’da Yazman adlı bir Türk komutan bölgeyi yarı bağımsız yönetti. Bölge daha sonra Mısır’daki Tolunoğulları’nın eline geçti.
Bizanslılar, Abbasiler’in zayıf düşmesinden yararlanarak 10. yüzyılın başlarında kenti yeniden topraklarına kattılar. Alparslan’in Malazgirt Zaferi’ni (1071) izleyen yıllarda Adana, Selçuklular’ın egemenliğine girdi (1083-1097). Bu dönemde Çukurova’ya Doğu’dan gelen bir çok Türk boyu yerleşti. 1097 Haçlı seferiyle Adana’da Selçuklu egemenliği sona erdi. 14. yy’in ilk yarısında Memluklular’ın eline geçen Çukurova’ya çok sayıda Türkmen oymağı yerleştirildi. 1352’de yöreye Memluklullara bağlı Türkmen Beylerinden Yüregiroğlu Ramazan Bey egemen oldu. Ramazanoğulları adını alan Beyliğin merkezi Adana’ydı. Ramazanoğulları’nın yönetiminde kent genişledi, camiler, hanlar, kamu binalarıyla süslendi. Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferi (1517) sırasında Osmanlı topraklarına katılan Adana’yı 1608’e kadar yine Ramazanoğulları yönetti.1672’de Adana uğrayan Evliya Çelebi kente ilişkin ayrıntılı bilgi verir. Adana, 19. yy’ın ortalarına doğru Osmanlı Devleti’ne karşı ayaklanan Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından ele geçiridi ve Mısır Ordusu’nun karargahı olarak kullanıldı. Londra antlaşmasıyla (1840) Osmanlılar’a geri verildi.1867’deki yönetsel düzenlemede vilayet oldu. 1886’da Mersin-Adana demiryolunun açılması, pamuk tarımının ve kentin ekonomisinin canlanmasına, nüfusun artmasına neden oldu. Ermeniler’in 1909’daki ayaklanma girişimleri bastırıldı. Birinci Dünya Savaşı sırasında (1914-1918) Toros ve Gavurdağı tünelleri ve Bağdat demiryoluyla kent İstanbul ve Suriye’ye bağlandı. Birinci Dünya Savaşı sonrasında 24 aralık 1918’de Fransız birlikleri, işbirlikçi Ermeni çeteleriyle Adana’yı işgal etti. Türk milis kuvvetlerinin şiddete direnmesi, işgalcilerin önemli kayba uğramalarına neden oldu. 20 Ekim 1921’de imzalanan Ankara Itilafnamesi hükümleri uyarınca 5 Ocak 1922’de Fransız işgal kuvvetleri kentten çekildi. Bu tarih, halen Adana’nin kurtuluş günü olarak kutlanmaktadır.

Kaynak: Adana Büyükşehir Belediyesi

 

İLÇELERİ:
Aladağ, Ceyhan, Feke, İmamoğlu, Karaisali, Karataş, Kozan, Pozantı, Saimbeyli, Seyhan, Tufanbeyli, Yumurtalık, Yüreğir.

İKLİMİ:
İlin güneyi Akdeniz iklimi etkisi altındadır. Kuzeyi ise kara iklimi görülür.

TARIMSAL ÜRÜNLER:
Bal, Bugday, Çiğit, Domates, Kabak, Karpuz, Kavun, Lahana, Limon, Mandalina, Marul, Mısır, Pamuk, Patlıcan, Portakal, Salatalık, Soya, Yer Fıstğı.

YERALTI KAYNAKLARI:
Çinko, Demir, Linyit, Krom, Kurşun, Manganez.

YÖRESEL YEMEKLERİ:
Adana Kebabı, Adana Köftesi, Analı Kızlı Çorba, Aşlama, Bici bici, Ciğer Kebabı, Çakıldaklı, Çiğ Köfte, Fattuş, Fellah Köftesi, Hamis, İçli Köfte, İhbeyşi, İşkembe, Karakuş, Karsambaç, Kürt Köftesi, Kelle Paça, Lepe, Mahluta, Mantı, Şalgam suyu, Şehmişe, Şırdan Dolması, Tırşik.

ÖNEMLİ TELEFONLAR:
OTOGAR (MERKEZ): 0322 428 20 47
TREN GARI: 0322 453 31 72
ADANA HAVAALANI: 0322 435 03 80

GEZİLECEK YERLER:

Camiler:
Akça (Ağca) Mescit.

Hamamlar:
Çarşı Hamamı

İçmeler:
Aladağ Acısu, Ceyhan Tahtalıköy, Kokarpınar, Kurttepe

Kaleler:
Dumlu, Kozan, Yılan

Kaplıcalar:
Haruniye Termal

Kervansaraylar:
Kurtkulağı

Kiliseler:
Bebekli Kilisesi

Milli Parklar:
Yumurtalık Tabiatı Koruma Alanı

Müzeler:
Adana Arkeoloji Müzesi, Adana Etnografya Müzesi ve Misis Mozaik Müzesi

Örenyeri:
Akören, Anavarza (Dilekkaya köyü), Ayas (Aigaiai-Yumurtalık), Ceyhan-Sirkeli Muvattali Kabartması ve Ören Yeri, Kastabala, Magarsos, Misis (Yakapınar), Şar (Şarköy) ve Tepedağ Evleri.

Plajlar:
Karataş ve Yumurtalık

Tarihi Köprüler:
Taşköprü

Yaylalar:
Aladağlar, Armutoluk, Asar, Asmacık, Belemedik, Bürücek, Çamlıyayla, Hamidiye, Horzum Fındıklı, Kızıldağ, Meydan ve Tekir yaylaları.

Diğer:
Büyük Saat Kulesi, Bedesten

Gezilecek yerler bilgisi “Adım Adım Türkiye” kitabının yayıncısı Mepmedya Yayınları‘ndan izin alarak yayınlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir