Gezi Kitaplığı

Bodrum Yarımadası Halikarnassos ve Yakın Çevresi

Yazar: Erdal Yazıcı
Diller: Türkçe
Sayfa Sayısı: 212
ISBN : 9786055940393

Yayınevi: URANUS

Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden)

Ön Asya kültürlerinin yazıldığı Anadolu defterinde Bodrum Yarımadası, Avrupa’ya geçişten hemen önce konulmuş bir virgül gibidir. Öncesinde Anadolu vardır, bir sonrasında ise Avrupa’nın kültürü. O yüzden yarımada, Asya ile Avrupa kültürlerinin sentez olduğu bir coğrafyadır. Tarihin en erken evrelerinde başlayan insan etkisi, neredeyse hiç ara vermeksizin bugüne kadar yaşamıştır bu topraklarda. Öyle ki, tüm Dünya’da adını kayıtlara “harika” olarak yazdırmayı başarabilmiş yedi anıttan birisi olan Halikarnassos’un Mausolleionu bu topraklardadır. Kuşkusuz bu tesadüf değildir. Verimli toprakları, yaşanabilir doğası ve sahip olduğu konumu ile Bodrum Yarımadası görkemli anıtların, güçlü uygarlıkların merkezi olmayı her zaman hak etmiştir. Karia Uygarlığı’na başkentlik yapan Halikarnassos’u / Bodrum’u ziyaret etmek sıradan bir tur gezisi olmayacaktır. Bodrum’da gezmek insanın içindeki keşfetme arzusunu ,araştırma, sorgulama ve merak etme düşüncesini hep canlı tutar.

Tarihin sır dolu odasına açılan birçok kapısı olan Halikarnassos / Bodrum aynı zamanda, insan yüreğini kıpır kıpır eden bir doğanın da sahibidir. Elinizdeki kitap ile dünya ölçeğinde bir eğlence merkezi, bir tatil yöresi olan Bodrum’un diğer yüzüne ışık tutmaya çalıştık. Bu ışığın altında Bodrum tarihi ve kültürü aydınlanıyor.. Bu nedenle kente tatil yapmaya gelenler Halikarnassos tiyatrosunu, surlarını, kent kapılarını, anıt mezarlarını, Bodrum Kalesi’ni, Osmanlı anıtlarını; Bodrum Yarımadası’nda Lelegler’in ünlü kenti Pedesa’yı, Myndos’u ve daha nice kültür varlığını da ziyaret ederek gezilerine zenginlik katacaktır. Hem başlangıç bölümünde hem de sonunda okuyucunun ilgisine sunulmuş olan harita ve planlar ile gezginlere en ideal gezi planını sunmuş olan bu kitap, Bodrum’u Dünya kültür mirasının başlıca ev sahiplerinden biri olarak gören bir ekip tarafından hazırlandı.Bodrum tarihi ve kültürel mirası okuyucuya bir öykü tadında sunuldu. Metinde anlatılanların öyküsü de bilgisi de son derece nitelikli fotoğraflarla süslendi. Bu kitap, Bodrum koylarındaki denizin dinginliğinde ya da dağ eteklerindeki çam kokuları eşliğinde esen ılık bir rüzgâr tadında okunsun istedik. Bodrum, İzmir, İstanbul müzelerinden Londra’ya, British Museum’a, Berlin’de ise Altes Museum’a uzanıp Halikarnassos’un gizemli dünyasını paylaştık sayfalarımızda.

Bodrum Peninsula is like a break before Europe in the notebook of Anatolia which Asia Minor culture is written in. Before the break there is Anatolia, just after that there is the European Culture. Therefore, the peninsula is a geographical area where the Asian and European cultures are synthesised. Beginning with the earliest phases of history, human effect on these lands has continued to the present times. In fact, one of the seven monuments in the whole world which written itself as “wonder” is found on these lands. Undoubtedly, it is not a coincidence. Halicarnassian Peninsula was always worthy to be the center of the mighty civilizations and pompous monuments with fertile lands, habitable nature and geographical position it has. Taking a trip in Halicarnassus, which was once the capital of the Carian Region, will be nothing like an ordinary tour. Roaming in Halicarnassus has a boosting effect on man’s desire to explore. It always keeps an urge to explore, to question and as well as sense of wonder within living.

Together with many doors leading to history’s chamber full of secrets, Halicarnassus also has an astonishing nature. It is a nonesuch chance of joy to have a walk within the Bodrum Castle which seems like an ornament hanging on the neck of Peninsula, with touching the walls of it or even to have a look from the towers of the castle to the intense blue waters of the Aegean Sea. With this book in your hand, we’ve got ourselves in the effort to bring light on the lesserknown side of the worldwide respected holiday destination, For this reason, travellers who come to the city with the sole purpose of a holiday will enrich their trips by seeing cultural assets which represented in this book such as the Bodrum Castle, Pedesa famous city of Leleges, Myndus and many others which also told hereby. This book, which offers the optimal tour programme with the maps and plans given upon the interest of the reader in the prologue as well as the epilogue, is prepared by the team whose members are counting Bodrum as one of the primary hosts of the cultural heritage of the World. The history and the cultural heritage of Bodrum are told in a plain language and presented in a narrative way. Both the information and the story behind what is told in the text is garnished with well-qualified photos. We share on these pages mysterious world of Halicarnassus from Bodrum, İzmir and Museums of Istanbul to London, British Museum and Altes Museum (Berlin).

(Tanıtım Bülteninden)

idefix_logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir