Gezgin Sorular

Gezgin Sorular’ın Temmuz 2017 Konuğu: Soner Gürkan Yücel

Soner Gürkan Yücel, merhaba öncelikle Gezgin Sorular’a hoş geldiniz. Sizleri biraz tanıyabilir miyiz?

Öncelikle merhaba diyerek başlamak isterim. İsmim Soner Gürkan Yücel. 02-05.1972 Kırıkkale doğumluyum. Devlet memuru bir babanın 4 çocuğundan en küçüğüyüm. Eğitimimi Kırıkkale-Ayaş- ve Ankara Yenimahalle gibi şehir ve ilçelerde tamamlayıp 1990 yılında bu yana devlet memuru olarak kamuda sağlık çalışanı olarak halen görevime devam etmekteyim. Devlet memurluğunun yanında araştırmacı yurt dışı seyahatler yapmakta; amatör olarak fotoğrafçılıkla ilgilenmekteyim. Birkaç yabancı dili rahatlıkla konuştuğum gibi memurluktan ziyade sosyal araştırmacı sırt çantalı seyyah yönümle tanınmaktayım.

Bloğunuzda 8 Yaşınızdan bu yana yollarda olduğunuz söylemişsiniz. Çocuk yaşta başlayan bu serüven nasıl başladı?

8 yaş olayı aslında seyahate başlamak için oldukça erken tehlikeli bir yaş dönemi olduğunu söyleyebilirim. Düşünün daha 8 yaşındasınız ve tecrübe ve deneyiminiz yok, ortalıkta bin bir türlü tehlikeli insan ve yaşam iç içe.. Bu tehlikelerden korunmak için aklınızı kullanmanız gerekecek;  Kendimdeki öz güveni ve ışığı erken yaşlarda fark edip evden kaçarak başlamış oldum. Daha deneyimim, tecrübem yok zaten o yaşlarda. Ama yol bu çekiyor insanı, Her kaçışım sonrası çocuk yaşta olduğum için gittiğim yerlerde polis tarafından fark ediliyor karakola alınıp aileme haber veriliyor sonrası eve dönüyorum. Bu kaçışlarım belirli bir süre bitmiyor. Kanıma işlemiş bir defa terk edemiyorum işin açıkçası. Macera, adrenalin, heyecanı seviyorum. Farklı yaşamak istiyordum hayatı.

Mevsim koşulları gezileriniz sırasında sizi nasıl etkiliyor?

Aslına bakarsanız bu soruyu yanıtlarken cevabını iki şekilde yaz ve kış mevsimi seyahatleri olarak farklı zamanları ele alarak cevap vermek isterim. Seyahate başlamışsanız, deneyiminiz ve tecrübeniz yok ise kesinlikle gittiğiniz coğrafyada kesinlikle etkileyeceğinden emin olabilirsiniz. Benim için bu konuda sıkıntı olmadı diyebilirim. Çünkü her türlü yaşamsal olarak yapı itibari ile iklim hava şartlarına karşı vücut direncimin sağlam, sağlıklı olduğunu diyebilirim. Öte yandan burada en önemli faktör burada kesinlikle malzeme ekipman seçeneği ve kişinin etkilenmemesi anlamında sağlık sorunları çok önemlidir.

Gezgin olmak ciddi bir maliyet gerektiriyor mu? Sizce en uygun gezi modeli nasıl olmalı?

Bu soru sosyal medyada en fazla cevap verdiğim bir konudur aslına bakarsanız. Para ile pek işim olmuyor işin açıkçası. Ama diğer taraftan da bakacak olursanız parasız da bir yaşam olmadığı açıkça ortada. Gezgin olabilmek için öncelikli olarak bilginin haricinde sağlam eksiksiz bir seyahat ekipmanına ihtiyacınız olması gerekmektedir. Burada sorduğunuz sorular aslında kişiden kişiye göre değişmektedir. En çok az bütçe ile daha fazla yer gezen insanlardanım. Ekonomik olarak seyahat ediyor öyle lüks yerlerde konaklama yeme içme yapmıyorum, gittiğim gezdiğim yerlerde günü birlik işler bulup çalışıyor günlük kazancımı kazanıp yoluma; seyahat rotama devam ediyorum.

Soner’e göre kampçılığın incelikleri nelerdir?

İyi bir kampçılığın adresi kesinlikle doğayı ve ülkeleri iyi bir şekilde okumaktan, doğa – tabiatı tanımaktan geçmektedir. Farklı coğrafyalar, farklı yerler ve diğer etkenler. Kesinlikle doğayı hayatı iyi bilmeniz gerekmekte, doğa ile aynı dilden konuşmalı her türlü tehlikelere açık olmalısınız. Doğayı anlayabilmek demek onun ile ve içerisinde barındırdıkları ile bir bütün olabilmeniz gerekmektedir. Bunları bilmiyorsanız şayet ne bir gezgin seyyah; ne de iyi bir kampçı olamazsınız.

Sırt çantanızda genel de neler oluyor, olmazsa olmazları nelerdir?

Sırt çantamda neler olmaz ki neler. Öncelikli olarak seyyah gezgin olabilmek için iyi bir sırt çantası, kamp çadırı, uyku tulumu ve mat. Bu saydıklarım en temel malzemelerdir, diğer çanta içerisine yerleştireceğiniz ekipmanlar ise ince önemli detay ve ayrıntılardır. Sırt çantam içerisinde seyahat rotam içerisinde veya doğada yaşamak istediğim alanda ilk yardım, güvenlik, temizlik, işaretleşme, gıda maddesi yaşam ekipmanları ve diğer gereksinimlere çok önem veririm. Eksik bir donanım ve gereksinimin kişiyi yapacağı etkilikte zor duruma sokacağı gibi belki de bu alanda yaşamdan da soğutacaktır.

Seyahat sıklığınız nedir? En uzun geziniz kaç gün sürmüştü ve neresiydi?

Seyahat sıklık derecem hiç olmadı, zaman kavramını neredeyse unuttuğumu söylersem asla yalan söylememiş olurum. Zaman kavramı kişiden kişiye göre değişse de kamu kurumunda çalışan bir insan olduğum için özellikle uzun seyahatlerimi gerçekleştirmek istediğim rotada yıllık izinlerimi beklerim. Burada önemli olan benim için tek çıkış ile daha fazla uzun soluklu seyahat etmem gerekmektedir. Öte yandan günlük yaşantımda hemen hemen her zaman fırsat buldukça bir yerlere kaçarım. En uzun seyahatim geçmiş yıllarda 9 aylık bir süre ile Orta Asya toprakları ve Moğolistan olmuştu. Bu süre içerisinde Orta Asya Kafkasları doyasıya gezme araştırma imkanı buldum.

Gezilerinizi yaptığınız bölgeleri seçerken hangi özelliklerine bakarak seçersiniz?

Aslına bakarsak kişisel olarak seyahat ettiğim ülkelerde Orta Asta ve Kafkaslar en çok tercih ettiğim ülkeleri başında gelmektedir. Ben tarihe ve insanları yaşamına meraklı insanım. Şehir yaşantısından ziyade kırsal ve az  şehirleşmiş ülkeler tercihim olmuştur öteden beri. Araştırmacı seyyahlığımı özellikle insan, yaşam, kültür ve tarih üzerine gerçekleştirmekteyim.

Son olarak röportajı okuyan takipçilerimize neler söylemek isterdiniz?

Bu son soruyu çok sevdim bakın. Gençlere bu konuda çok önem veriyorum. Geleceğin onların hakimiyetinde olacağını hepimiz bilmekteyiz. Yeni nesil gezmeye çok meraklılar fakat bilgi anlamında çok eksikleri var. İsterim ki doğru bir şekilde gezip görsünler, gezdikleri coğrafyalarda araştırma yapıp fotoğraf çeksinler, yaşadıklarını gezip gördüklerini not edip ilerleyen yıllarda onlardan sonra gelen kuşaklara yaşadıkları deneyimleri anlatsınlar, anlatacak bir hikayeleri olsun isterim. Bilgi, deneyim, eğitim şart. Bunlar olmadığı sürece insan hiç bir şey olamaz; olsa bile bilgiden yoksun olarak yaşamını sürdürür. Bu konuda öğrenmeye merakları var ise araştırsınlar. Profesyonel olarak seyahat eden araştırmacı gezginlerin bloglarından, web sayfalarından okuyarak destek alsınlar isterim.

gezgin sorular / temmuz 2017

dikenliyolunyolcusu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.