Gezgin Sorular

Gezgin Sorular’ın Eylül 2016 Konuğu: Gezip Geldim

Didar hanım merhaba, öncelikle gezgin sorular’a hoş geldiniz. Biraz kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba, Emrah Bey. Gezgin Sorularda bana da yer verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Eskişehir doğumluyum. Emekli tekstil mühendisiyim. Evliyim ve iki oğlum var. Seyahati, sporu, doğayı, doğallığı, güzel olanı seviyor, güzellikleri sevdiklerim ile paylaşmaktan mutlu oluyorum. Avrupa ülkelerine çok seyahat yapılsa da bunu araba ile yapan az, benim çevremde ise ilk yapan bizdik. Bu yüzden bundan böyle bizi izleyerek bu tür bir seyahat yapmak isteyenlere yardımcı olmak amacı ile 2014 ve 2015 yıllarında gerçekleştirdiğimiz Araba ile Avrupa Turumuz için yaptığım çalışmaları, gezide gün be gün yaşadıklarımızı, deneyimlerimizi dostlarım ile paylaşmayı düşündüm ve gezipgeldim.wordpress.com adlı blogumu oluşturarak yazmaya koyuldum.

Araba ile Avrupa turu yapma fikri nasıl oluştu?

2013-2014 eğitim döneminde büyük oğlum Erasmus Projesi ile İsveç KTH’da eğitim görüyordu. Sömestir bitmeye yakın eşim İsveç’e araba ile giderek oğlumuzu getirelim diye bir fikir ortaya atınca bende neden olmasın dedim. İlk baştaki araştırmalarımız hep bu yönde oldu. Ancak İsveç’e gidip gelmenin yolculuğumuzu an az bir hafta daha uzatacağını gördük. Zamanımız elvermediğinden ve aceleye getirerek dolaşmak istemediğimizden, ayrıca bagaj sorunu çıkacağından seyahat tarihimizi oğlumun İsveç’ten dönüşünden sonraki bir tarihe öteledik. Güzergah konusunda da değişikliğe giderek yeniden araştırmalara başladık.

gezip-geldim-2

Araba ile Avrupa turu yapma planlarınız hangi aşamalardan geçti?

Öncelikle bu gezi bizim arabayla ilk defa yurtdışına çıkışımız olacaktı o yüzden biraz çekincelerimiz vardı tabi ki. Gezimizi A dan Z’ ye tüm ayrıntıları ile planlarken birçok gezi yazısı okudum, yol üstünde durulacak, gezilecek yerleri daha önce buralara seyahat etmiş kişilerin deneyimleri, tavsiyeleri doğrultusunda ve yaptığım yol analizleri ile saptadım. Konaklayacağımız yerlerde kaç gün geçirmemiz gerektiğine karar verince kalınacak yerleri araştırmaya başladım. Bu arada bir yandan da Araba ile Avrupa Turunda gerek araba gerekse bizler için gerekli formaliteleri araştırıyor, diğer yandan gezeceğimiz yerlerin görülmesi gereken yerleri hakkında bilgi topluyor, beğendiklerimi kaydediyordum. Bu işleri o kadar zevk alarak yapıyordum ki ilk Araba ile Avrupa Turu güzergahımızı planlarken kafamda yeni rotalar oluşturmaya başlamıştım bile. Evlerimizi kiraladık, derlenen bilgiler ile kendi seyahat dosyamı oluşturdum. Evraklarımızı ve yolculuk boyunca gerekli olmazsa olmazları saptayarak, tamamladık. Arabamız Honda Civic bagajına sığacak şekilde maksimum fayda sağlarken aynı zamanda minimum yer kaplamasına dikkat ettiğimiz yükümüz ile 5 kişi ilk Araba ile Avrupa Turu seyahatimize başladık.

Araba ile tur Avrupa turu planlanırken nasıl ve nelere dikkat edilmeli? Bagajda olmazsa olmazlar nelerdir?

Öncelikle tabi ki nereye gitmek istediğinize karar vermelisiniz. Tatil için ayırabileceğiniz süre dahilinde hedef noktanın gerçekçi koşullar altında ulaşılabilirliğini tartıp, gerekirse revize edersiniz. İkinci olarak hedef noktaya giderken ve gelirken seçeceğiniz güzergahı oluşturmalısınız. Gidişte ve dönüşte seçeceğiniz farklı rotalar daha fazla yer görmenizi sağlayacaktır. Geçeceğiniz ülkelerdeki trafik kuralları, arabayla seyahat etmek için gerekli belgeler, yol koşulları hakkında bilgi edinmeniz seyahatinizi kolaylaştıracaktır. Gezmek için büyük şehirlere an az üç gün ayırmalısınız. Gerçi bu süre bile yeterli gelmiyor ama şehir hakkında en azından bir fikir edinmeyi sağlıyor. Ayrıntılı gezmek için ise daha fazla süre gerekir. Araba ile Avrupa Turu yaparken bazı arkadaşlar süre azlığı nedeni ile geceyi yolda geçirip gündüzleri şehri gezmeyi tercih etmiş. Şehirler gez gez bitmiyor haliyle yoruluyorsunuz. Kaybolan enerjinizi yerine koymak için geceleyin güzel bir uyku çekmek çok önemli. Üstelik Avrupa yolları çok güzel manzaralarla dolu gece seyahat edip de bu güzelliklerin kaçırılmamasını tavsiye ederim ayrıca geceleri şehirlerin farklı bir güzelliği var.
Araba ile Avrupa Turunda güvenli bir yolculuk için öncelikli olarak aracınızın bakımını yaptırmalı ve yol boyunca arabanıza gerekebilecek tüm malzemeleri tamamlamalı hatta bazılarının yedekleri dahi alınmalı. Geçilecek ülkelerin trafik kuralları incelenerek ekstra malzeme isteniyorsa ilave edilmeli. Gidiş ve dönüşteki rota, kalınacak, gezilecek adresleri yükleyeceğiniz navigasyon aleti mutlaka olsun.
Bagajda olmazsa olmazlara gelirsek o kadar çok şey var ki hangisini sayayım bilmem. Bizimki gibi uzun bir yolculuk planlarsanız neler lazım olur diye ihtiyaçlarınızı çok iyi belirlemelisiniz. Bunun için de en doğrusu bir liste hazırlamak. Evinizdeki bir bölümü seyahat eşyalarına ayırabilir, buraya koyduğunuz malzemeyi listede işaretleyebilirsiniz.
Mümkün olduğunca en az sayıda ve yer kaplamayan, ütü derdi olmayan giysi, iç çamaşırı, çorap, havlu, temizlik malzemesi, uzun yürüyüşlerde ayağınızı yormayacak spor ayakkabılar, şoför için araba kullanırken rahat edeceği ayakkabı, herkes için terlik, arkadakilerin rahat etmesi için boyun yastıkları, yolculukta dinleyeceğiniz müzik CD leri, telefon ve diğer elektronik aletlerin şarjları, kullanılan ilaçlar, ıslak mendil, sıcak günlerde yapılan seyahatlerin olmazsa olmazı soğuk tutucu çanta, araba buzluğu, bizim gibi evlerde kalmayı tercih edenler için, mutfak ekipmanı yetersiz olduğunda kurtarıcı parçalar; birer tencere, tava yanı sıra bardak, kaşık, çatal, bıçak v.s., bir miktar mutfak malzemesi, yaz aylarında bile gitseniz her hava durumunu düşünerek birer hırka, şemsiye ve yağmurluk olmazsa olmazlardan. Kalacağınız yerlerde fön makinesi yoksa kendinizinkini götürmelisiniz. Saçınızda olduğu gibi yağmurdan sırıl sıklam olan giysilerinizi de kurutmada işe yarar. Bu liste böyle uzar gider. Daha ayrıntılı olarak blog yazımda bulabilirsiniz. Arabayla Avrupa Turu Hazırlıkları

Araba ile uzun turlar yaparken konaklama konusunda sıkıntı çektiniz mi?

Genelde hiçbir sıkıntı yaşamadık. Bazı yerlerde bir önceki misafirin evi geç boşaltması bizim geç yerleşmemize neden olsa da keyfimizi kaçıran hiçbir tatsızlık yaşamadık. Yaklaşık bir ay boyunca yolda olacağımız ve gezerken çok yorulacağımızı, geceleri çekilen güzel bir uykunun yolculuğumuzu kolaylaştıracağını düşünerek ve kalabalık olmamızdan dolayı bir otel odasına tıkılıp kalmak yerine ev kiralamayı çok daha akılcı bulduk. Yolculuk fikri oluşur oluşmaz güzergahımıza göre Airbnb ve booking.com’da araştırıp not aldığım evlerden beğendiklerimizi , seyahat tarihimiz kesinleşir kesinleşmez yaklaşık iki- iki buçuk ay öncesinde kiralamaya başlamıştık. Burada dikkat ettiğimiz konulardan birisi de mümkün olduğu kadar bir aksilik olurda geziye çıkamazsak paramızın yanmayacağı ya da en az zarar ile kurtarabileceğimiz evleri seçmeye özen gösterdik. Tabi bazı yerler için bu mümkün olmuyor. Onu da sineye çekmeye razı olduk. Konaklayacağınız yerlerde daha önce kalanların yorumları seçim yaparken büyük kolaylık sağlıyor. Gece gürültüsü, temizlik, ev sahibinin misafirlere olan davranışı, evin resimleri, internetinin çalışıp çalışmadığı, gezi mekanlarına yakınlığı, mutfak donanımı gibi evde aradığınız bir çok özelliği bu yorumlardan öğrenebilirsiniz. Kiraladığımız evlerin sahipleri ile gerek yolculuğa başlamadan, gerekse yolculuk esnasında iletişimimiz sayesinde hemen hemen her yere vaktinde giriş yaptık.

gezip-geldim-3

Araba ile kaç Avrupa ülkesini gezdiniz? Toplam kaç gün sürdü?

2014 Araba ile Avrupa Turumuzda, İpsala ‘dan çıkış yaparak Üsküp, Belgrad, Budapeşte, Bratislava, Viyana, Prag, Dresden, Berlin, Poznan, Krakow, Szeged’i gezerek ve yine Belgrad, Üsküp yapıp Selanik’te Atamızın doğduğu evi ziyaret ettiğimiz 28 gün süren gezimizde Orta Avrupa’da 9 ülke, 11 şehir gezdik. 2015 Araba ile Avrupa Turumuzda ise yine 28 günde daha farklı bir rota çok daha farklı bir gezi yaptık. İpsala’dan çıkış yaparak Kalampaka, Manastır, Ohri, Kotor, Dubrovnik, Mostar, Trogir, Plitvicka Jezera, Lubyana, Bled, Hallstatt, Salzburg, Almanya Romantik Yol, Bamberg, Dorfstetten ve yine Budapeşte, Belgrad, Üsküp’ten geçen gezimizde de 12 ülke de 11 şehir yanı sıra birbirinden güzel köyler, kasabalar, göller, milli parklar rotamızı oluşturdu.

Bu gezdiğiniz ülkeler arasında hem yol bakımdan hem de gezilecek yerler bakımından beğendiğiniz ülke oldu mu?

Ülke değil ülkeler oldu dersek daha doğru olur. Yolda yalnızca Makedonya Üsküp gidiş yönünde yol bir hayli bozuktu, Sırbistan yolları idare ederdi. Diğer ülkelerde ise karayolları gayet güzel ve bakımlı. Normal karayolları da otobanlar kadar güzel. Bu yollarda hız yapamasanız da gördüğünüz manzaralar, geçtiğiniz köyler, kasabalarla yolculuğunuz çok daha keyifli hale geliyor. Avrupa Devletleri tarihini büyük bir özen ile korumuş, doğanın bozulmaması için azami özeni göstermiş. Birkaç yüz yıllık tarihlerini bile öyle güzel sunuyorlar ki ülkemin bulunduğu toprakların binyıllara yayılan tarihini, güzel doğasını yok edişimiz üzüyor bizleri. Değil şehirleri, şehirler arasındaki yollarının temizliğini görüp imreniyoruz. Viyana’nın sanat şaheserlerine hayran kalıp, Budapeşte’nin tarihi caddelerinde kaybolduk, Prag’ta büyülendik, Üsküp’te, Ohri’de, Belgrad’ta, Mostar’da adeta bizim ellerdeydik. Karadağ, Hırvatistan, Bosna Hersek, Slovenya’dan ayrılmak istemedik. Avusturya’daki, Almanya’daki, köylere, kasabalara doyamadık, Polonya’da burda yaşasak mı acaba dedik. Onca yol almamıza, onca ülke, şehir dolaşmamıza rağmen seyahat bitsin istemedik. Yağmurla ıslandık, bulutlarla dans ettik, doğada kaybolduk, yeşile, temizliğe hayran kaldık. Sözün özü Araba ile Avrupa Turu mutlaka yapılmalı.

gezip-geldim-4

Araba ile bir Avrupa turunun maliyeti ortalama nedir? Maliyeti düşürücü formüller var mıdır?

2014 ve 2015 yıllarında yaptığımız yaklaşık bir aylık Araba ile Avrupa Turunun kişi başı maliyeti yaklaşık 2,500TL. oldu. Hadi 3000 TL olsun yine de nerdeyse bir otelde yapacağınız bir haftalık tatile denk gelen bu fiyatın diğer tatiller ile karşılaştıracak olursanız gayet uygun olduğunu göreceksiniz. Bizim seyahatimizi inceleyecek olursanız maliyetin yarısının konaklama maliyetinden oluştuğunu görürsünüz. Arabayla Avrupa Turu Hazırlıkları
Biz turist sezonunun en kalabalık olduğu dönemde seyahatimizi gerçekleştirdiğimizden en pahalı zamana denk geldik. Seyahat edeceğiniz tarih düşük sezonda olursa konaklamayı çok ucuza getirebilirsiniz. Otel yerine ev kiralamamız konaklama giderlerinde tasarruf ettiren bir unsur. Araba ile Avrupa Turunda evde konaklamanın rahatlığı bambaşka. Bir kere tek bir odaya tıkılıp kalmıyorsunuz üstelik sabah kahvaltı edebileceğiniz, yolluklarınızı hazırlayabileceğiniz birde mutfağınız oluyor. Dolaştığınız yerlerin yerel mutfaklarını tatmanız elbette güzel bir şey. Ancak tek başınıza yapılan seyahatlerde pek de üstünde durmayacağınız bu kalemin ailecek yapılan seyahatlerde epey yüklü bir meblağ tutacağını bilin. Üstelik gittiğiniz pek çok yerde damak zevkinize uygun yemekler de bulamayabilirseniz. Üstüne üstlük benim gibi hassas bir mideye sahipseniz işiniz bir hayli zor olabilir. İşte o zaman evdeki mutfak çok işinize yarar. Yalnız da seyahat etseniz, ailecek de gezseniz gün boyunca acıktığınızda atıştırmak için mutlaka yolluk hazırlayıp yanınıza alın. Marketten alacağınız ekmek arasına güzel bir peynir ile yapacağınız sandviç, meyva suyu, muz, arabayla seyahat ediyorsanız memleketten götürdüğünüz kuruyemiş ile açlığınızı bastırır, sabah kahvaltınızı da evinizde hallettiyseniz yalnızca bir öğün dışarıda yiyerek günü kotarırsınız. Hele akşam yemeklerinde de evde bir şeyler yapıp yerseniz yeme içme gayet hesaplı olur. Seyahatimiz boyunca sık sık karşılaştığım bir şeyde küçük çocuklu ailelerin seyahatlerini piknik havasında gerçekleştirdikleriydi. Böylece gezi çocuklar için bir eğlence, büyükler için ise daha kolay hale geliyor olmalı. Suyunuzu, içeceklerinizi marketten almanız da daha ucuza gelecektir.
Kalacağınız yerin gezilecek mekanlara yürünecek mesafede olması ulaşım masraflarınızı azaltacağı gibi zamandan da kazandırır ayrıca daha az yorucu olur. Arabanız için ücretsiz otoparkı olan konaklama birimleri kiralarsanız park yeri ücretinden de kurtulursunuz. Şehrin gezilecek yerlerindeki pahalı park yerleri yerine birkaç yüz m ilerde ücretsiz park etme olanağı olan yerler bulabileceğinizi unutmayın. Bazı park yerleri var ki 2-3 saate kadar ücret ödemeniz gerekmiyor park ettiğiniz saati yazıp o süre içinde gezip gelebilirsiniz. Şehir içinde genelde hafta içi gündüzleri paralı olan park yerleri akşamdan sabaha ve hafta sonları ücretsiz olabiliyor. Bunlar hep tabelalarda belirtiliyor. Tabi burada dikkat edilmesi gereken konulardan biri de yanlış yere park edip ceza yememek. Kaldığınız yer merkeze uzaksa metro istasyonlarındaki park yerlerine aracınızı cüzi bir ücrete bırakıp toplu taşıma ile şehre inebilirsiniz.
Şehir içinde toplu taşımayı kullanırken eğer varsa alacağınız grup biletleri, hem gezeceğiniz mekanlara girişte hem yolculukta kullanabileceğiniz, indirimlerden yararlanabileceğiniz şehir kartları, müze kartları daha az harcamanızı sağlar.

Bu turlar sırasında ilginç bir olayla karşılaştınız mı?

Seyahat, üstelik bilmediğiniz yerlerde yapılan seyahat bir de üstüne üstlük araba ile yapıyorsanız ilginç olaylar ile karşılaşmamanız mümkün değil.
Sırbistan Belgrad yolunda öğlen vakti olmasına rağmen havanın akşam gibi kapkaranlık kesilmesi ile bardaktan değil, kovadan boşalan yağmur ve ceviz iriliğinde dolunun altında yarım saat geçirmemiz, yolculuğun en stresli saatleri olması bakımından hiç unutmayacağımız bir yol deneyimi oldu. Çekoslavakya’dan Slovakya’ya geçmeden hemen önce gayet kurallara uygun bir şekilde giderken sivil Çek polis aracının tünele girişte plakamızı yabancı görüp, arkamıza takılıp tünelden çıkınca çakar tepe lambasını tepesine yerleştirip bir taraftanda sirenini açıp önümüzü keserek bizi durdurması evraklarımızı kontrol ettikten sonra iyi yolculuklar dilemesi yolculuğumuzun en heyecanlı anısı olarak, Poznan’da evimize gecikmeli yerleşince ev sahibimizin odamıza el yazısı ile özürlerini bildirdiği kart iliştirilmiş içinde yerel tatlı çörekler ve kendi çiftliklerinden bir kavanoz bal olan süslü bir sepet bırakması, Slovakya Donovaly Tatra Dağlarında kaldığımız otelin işletmecisi yaşlı karı kocanın dil bilmemesi üzerine ipad e yazarak Google translate üzerinden anlaşmamız her biri bizim için unutulmazdı.

gezip-geldim-5

Gezdiğiniz ülkeler arasında en ucuz ve size uygun gelen ülke hangisiydi?

Gezdiğimiz yerlerde hem ucuz hem bize uygun gelen şirin bulduğumuz belki de yaşadığımız şehir ile özdeşleştirip burada kalalım dediğimiz Polonya’nın Poznan şehri oldu. Polonya , Macaristan, Çekoslavakya yiyecek, içecek fiyatları bakımından bizim ülkemizle benzer. Bunun dışında Makedonya, Sırbistan, Bosna Hersek, Arnavutluk çok ucuza gezebileceğiniz ülkeler.

Ufukta yeni bir tur var mı?

Ufukta olmasa da en kısa zamanda gerçekleştirmeyi istediğimiz turlar var. Bulgaristan Karadeniz kıyılarından, Romanya Karpatlar, Batı Ukrayna, Doğu Polonya üzerinden Kuzey Avrupa yolculuğunu istiyoruz. Araba ile bir baştan bir başa İtalya’yı çok arzu ediyoruz ama anlatılan İtalya’daki hırsızlık olayları da bizi tereddütte bırakıyor. Bakalım şartlar nasıl gerçekleşir de biz hangi yolda buluruz kendimizi.

Hepimizin hayalinde bir gezi rotası ve planı vardır. Sizin hayalinizde kurduğunuz bir gezi var mı?

Trans-Sibirya yolculuğunu ve nehirden gemi ile Moskova’dan St. Petersburg’a gitmeyi hayal ediyorum. Umarım gerçekleştiririm.

Son olarak röportajı okuyan takipçilerimize neler söylemek isterdiniz?

Araba ile Avrupa Turu yapana kadar hiç yurtdışına çıkmamıştım. Oğlum eğitim için, eşim işi gereği birçok kez değişik ülkelere seyahat ettiyse de ben ne niyet ettim nede bir çaba gösterdim. Televizyondaki seyahat programları favori programlarım olsa da hiç gideyim ben de gezeyim diye aklımdan geçmezdi ta ki bu araba ile seyahat fikri kafamızda oluşuncaya kadar. Olayın her evresi ile tek tek ilgilenip adım adım geçtiğimiz aşamalar, duyduğumuz heyecan ve sonucunda da harika bir yolculuk gerçekleştirmemizin muhteşem hazzını inanın anlatamam. Mutlaka ama mutlaka tadmalısınız.
Durağanlık insanı monotonlaştırıyor. Oysa biraz kıpırtı, biraz canlılık olması lazım hayatta. Seyahat insanı hareketli, canlı kılıyor, heyecan katıyor, yaşama sevinci veriyor. Ne yapıp edin yola çıkın, vakit henüz geçmeden, gecikmeden. Araba ile Avrupa Turu yaşamanız gereken, tadmanız gereken bir şey. Araba ile çıkamıyorsanız sizde başka yolla gidin ama mutlaka gidin. Üşenmeyin!.. Ertelemeyin!.. Vazgeçmeyin!.. Bu hayatı bir defa yaşıyoruz tekrar aynı anı yaşamamız mümkün değil biliyorsunuz. Hayalleriniz anılarınız olunca inanın daha mutlu daha huzurlu oluyorsunuz.

Carpe Diem ”Günü Yakala,  Anı Yaşa”

gezgin sorular / eylül 2016

gezipgeldim.wordpress.com

    One Response

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir