Çanakkale Şehitlikleri Tarihi Ev Kasır ve Köşkler

Bigalı Köyü Atatürk’ün Evi (Çanakkale)

Büyük Anafartalar köyünden çıkan yoldan 8 km sonra Bigalı köyüne varılıyor. Sofya’da askeri ataşe iken çıkacak olan savaşta aktif olarak rol almak isteyen Mustafa Kemal genelkurmaya yazmış olduğu mektup sonucunda 19. tümen komutanlığına atanır. 5. ordu ihtiyat tümeninin komutanı olan Mustafa Kemal, 19. Tümeni Bigalı Köyü civarına yerleştirir.

[flagallery gid=10 name=Gallery]

Kendisi de karargâh olarak şuan müze olarak kullanılan bu evi kullanır. 25 Nisan gününe kadar ( bir hafta) askerlerin talim terbiyesi ile meşgul olan Mustafa Kemal 25. Nisan günü çıkarmanın başlamasıyla tümeni ile savaşa katılır. Daha sonradan Anafartalar grup komutanlığına atanan Mustafa Kemal Ordu komutanı ile aralarında çıkan sorunlar nedeni ile savaşın bitimine yakın İstanbul’a döner. İstanbul’a gelen Mustafa Kemal Çanakkale gazisi Anafartalar kahramanı olarak anılmaya başlanır.

Daha sonradan bu kahraman insan cumhuriyetin kurucusu olarak Türk Milletinin kalbinde ki yerini alacaktır.
Aynı zamanda müze olarak kullanılan evde Atatürk’e ait olduğu sanılan eşyalar ve üniformalar sergilenmektedir.

Kaynak: Çanakkale Şehitlikleri ve Gelibolu Yarımadası Milli Parkları hakkındaki yazıları “Çanakkale Savaşları Araştırma ve Tanıtma Topluluğu”ndan izin alarak yayınlanmıştır.  

http://www.canakkalesavaslari.gen.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir