Çanakkale Şehitlikleri

Kocadere Hastane Şehitliği (Çanakkale)

Kilya Koyu Ana Tanıtım Merkezi’nden Kabatepe’ye giderken 3 km sonra sağa dönen bir yol ayrımı gözükecektir. Yol ayrımında bulunan tabela 2 km içerideki şehitliği göstermektedir.
Kocadere Hastane Şehitliği 1916 senesinde oluşturulan Şevki Paşa haritasında bulunan orijinal 23 şehitlikten biridir. Tarihe Saygı Projesi kapsamına alınarak yenilenmiş ve  2005 yılında ziyarete açılmıştır.

Korunaklı bir alana sahip olan bölge, Arıburnu Cephesi’nde yaralan askerlerimizin sevk edildiği 16. Tümen Seyyar Hastanesi’ne(Ağır yaralılar için), 5. tümen Sıhhiye Bölüğü’ne ve 19. Tümen Sıhhiye bölüğü’ne ev sahipliği yapmıştır. Bölgenin adı Osmanlı haritalarında Kurucadere olarakta geçmektedir.  Şehitlikte, buraya yaralı olarak getirilip şehit olan 2000 askerimiz yatmaktadır. Aradan 90 yıl geçmesine rağmen şehitlikte baş taşı diye tabir edilen mezar taşları görülmektedir.

Kaynak: Çanakkale Şehitlikleri ve Gelibolu Yarımadası Milli Parkları hakkındaki yazıları “Çanakkale Savaşları Araştırma ve Tanıtma Topluluğu”ndan izin alarak yayınlanmıştır.  

http://www.canakkalesavaslari.gen.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir