İstanbul Tekkeleri Tekkeler

İskender Baba Tekkesi (Üsküdar – İstanbul)

iskender_baba

İskender Baba Tekkesi ya da Kaymakçı Tekkesi, İstanbul’un Üsküdar ilçesinin Ahmediye Mahallesi’nde yer alan, Osmanlı Dönemi’nden kalma tarihi bir tekkedir. Yeniçeri ağalarından Mehmet Efendi tarafından yaptırılmıştır. Yapımına 1544 yılında başlanan tekke, aynı sene hizmete açılmıştır.

Aslen mescit olarak inşa edilen yapı, 1752 yılında Kaymakçızade Şeyh Hacı Mehmet Efendi tarafından tekkeye çevrilmiştir. 1800 yılında Safaizade Hacı Mehmet Efendi tarafından tamir ettirilen yapı, Cumhuriyet döneminde kaderine terk edilmiş ve 1945 yılı ortalarında yıkılmıştır. Geriye kagir yapılı İskender Baba Türbesi ve haziresi kalmıştır.
2011-2013 yılları arasında Üsküdar Belediyesi’nin düzenlediği bir organizasyon ile, İskender Baba Tekkesi aslına uygun olarak inşa edilmiştir.

Özgün planda bir mescit olarak inşa edilmiştir. Daha sonra haziresi ve 1728 yılında Nevşehirli Damat İbrahim Paşa Çeşmesi yapılmıştır. Tekkenin bulunduğu bölge meydandır. Tekkenin bulunduğu bölge 2008 yılındaki düzenlemelere değin Kefçe Dede Mahallesi olarak anılıyordu. Cami, Malatyalı İsmail Ağa Camii’ye çok yakındır. Tekkenin banisi Mehmet Efendi’nin mezarı hazirededir.

Kaynak: Vikipedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir