Camiler Edirne Edirne Camileri Osmanlı Türkiye

Alaca Mustafa Paşa Camii (İpsala – Edirne)

alaca_mustafa_pasa_camii

İpsala’da bulunan bu caminin kitabesi günümüze gelemediğinden ne zaman ve kimin tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir.

Kare planlı olan caminin üzeri tromplara oturan merkezi bir kubbe ile örtülmüştür. Son cemaat yerinin üç bölümlü ve kubbeli olduğu sanılmaktadır. Ancak sonradan yıkılmış ve çatılı olarak yenilenmiştir. Muntazam blok taşlarla örülen caminin taşları arasına tuğla hatıllar yerleştirilmiş ve böylece dış cepheye hareketli bir görünüm verilmiştir. Giriş kapısı yuvarlak kemerli olup, Keşan ocaklarından çıkarılan taşlardan yapılmıştır.

Minaresi çokgen kaide üzerindedir ve aynı zamanda kaideye sağır nişler açılmıştır. Bunun üzerinde oturan gövde kesme taştan yuvarlak ve tek şerefelidir. Ancak kaynaklarda bu minarenin birkaç kez yıkıldığı ve yenilendiği belirtilmiştir.

alaca_mustafa_pasa_camii2

Günümüze kalan tek ibadet mahallidir. Osmanlı Akıncılarının Gelibolu’dan Trakya’ya çıkmalını takip eden yıllarda yararlılıklar gösteren ve bu yüzden çeşitli vesilelerle ödüllendirilen komutanlardan biri olan Alaca Mustafa Paşa İpsala’ya bir eser kazandırmak istemiş ve sonunda kendi adını verdiği bu eseri yaptırmıştır.Sonradan kapatılmış ve binaya katılmışçasına bir görüntüye büründürülmüş olan son cemaat yeri ile, tek kubbe ve minareden ibaret olan bu cami kesme taştan yapılmıştır. İlginç tahta işçiliğinin zaman içinde bozulması ve işgaller sırasında tahrip edilmesi yüzünden oldukça fakirleşmiş olan cami günümüzde de kullanılmaktadır.

Kaynak: İpsala Belediyesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.