Gezilecek Yerler

Kapadokya’da Görmeden Dönmemeniz Gereken 6 Yeraltı Şehri

Anadolu’nun eşsiz güzellikleri arasında yer alan Kapadokya yeraltı şehirleri hem yerli hem de yabancı turistlerin gözde yerleri arasında. 25 bin metrekarelik bir alana yayılmış olan bu yeraltı şehirleri Kapadokya bölgesinin bütün köy ve kasabalarında kaya yerleşimleri olarak yer alıyor. Yumuşak volkanik tüflerin oyulması ile inşa edilmiş olan bu yerleşim yerlerinin bazıları binlerce kişiyi barındırabilecek kadar büyük.

Bölgede 150 ila 200 yeraltı yerleşimi olsa da günümüzde bunlardan sadece birkaçı gezilebilir durumda. En popüler olanları ise Niğde yolu üzerinde bulunan Derinkuyu ve Kaymaklı yeraltı şehirleri. Ancak diğerleri de mutlaka görülmeye değer alanlar. İşte Kapadokya’nın yeraltı şehirleri ve bu yerleşim yerleri hakkındaki bütün detaylar!

  • Derinkuyu Yeraltı Şehri

Nevşehir-Niğde yolu üzerindeki Derinkuyu ilçesinde yer alan bu yerleşim yerinin ilk yerlileri Asur kolonilerine kadar uzanıyor. Aynı zamanda Roma’nın zulmünden kaçan ilk Hıristiyanların da bu bölgede yaşadığı biliniyor. Bu yerleşim yerinde erzak depoları, kiliseler, havalandırma bacaları, manastırlar, şarap imalathaneleri, toplantı odaları ve tuvaletler bulunduğu için uzun süre dışarı çıkmadan yaşamak mümkün. Sadece bir insanın geçebileceği dar tüneller ile birbirine bağlanan odaları ile büyüleyen Derinkuyu kesinlikle gezip görmeye değer.

  • Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaymaklı Yeraltı Şehri, Ihlara yolu üzerindeki Kaymaklı Kasabası’nda konumlanmış yerleşim yerlerinden biri olarak tarihi MÖ 3000 yılına kadar uzanıyor. 5 bin kişi kapasitesi ile dikkat çeken Kaymaklı sekiz kattan oluşuyor. Bu yeraltı şehrinde odalar dar koridorlar ile birbirine bağlanırken aynı zamanda Derinkuyu’da olduğu gibi havalandırma bacaları, erzak depoları, kiliseler, su mahzenleri ve şarap depoları yer alıyor. Dışarıdan gelebilecek tehlikeleri önlemek için de kapıyı içeriden kapatan sürgü taşları mevcut. Yani alan dışarıya karşı oldukça güvenli ve korunaklı.

  • Özlüce Yeraltı Şehri

Eski ismi Zile olan Özlüce Köyü merkezinde bulunan bu yeraltı şehri de dikkat çeken yerleşim yerleri arasında. Girişi bazalttan yapılmış olan alandaki bu giriş birbirine geçmeli iki kemerli bir mekandan meydana geliyor. Sonrasında moloz taşlar ile örülmüş bir geçit ile tüf kayaya ulaşılıyor. Koridorun sonunda ise yaklaşık olarak 2 metre çapında bir sürgü taşı yer alıyor. Şu an için ziyarete açık olmayan Özlüce ayrıca pek çok tuzağı da barındırıyor.

  • Özkonak Yeraltı Şehri

Avanos’a 14 km uzaklıkta konumlanan Özkonak kasabasında yer alan bu yerleşim yeri İdiş Dağı’nın kuzey yamaçlarında granit ve volkanik bünyeli tüf tabakalarının kalın olduğu noktalarda inşa edilmiştir. Şu an için tam olarak temizlenmemiş olsa da temizlenen alanlar ziyarete açılmıştır.

  • Mazı Yeraltı Şehri

Ürgüp’ün 18 km kuzeyindeki Mazı Köyü’nde yer alan bu yerleşim yerinin değişik yerlerinde 4 adet giriş tespit edilmiştir ancak asıl girişi düzensiz taşlar ile örülen koridordur. Bu koridorun sonunda şehrin kilisesine ulaşmak mümkün. Bu kilisenin apsisi köşeye oyulmuş ve cephesi de çeşitli kabartmalar ile süslenmiş durumda. Kapadokya bölgesinde kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında bu yerleşim yeri de kesinlikle mevcut.

  • Tatlarin Yeraltı Şehri

Tatlarin, içindeki alanların büyüklüğü, kiliselerin fazlalığı ve erzak depolarının çok olması nedeni ile ilk bakışta bir manastır kompleksi ya da askeri garnizonu andırıyor. 1991 tarihinde ziyaretçilere açılmış olan bu yerleşim yeri çok geniş bir alana yayıldığı için sadece bir kısmı temizlenebilmiştir. Şu anda alanın iki katını gezmek mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.