Gezilecek Yerler

FİLİPİN OTURUM İZNİNE SAHİP OLMANIZ İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER NELERDİR

Kalıcı olarak gelip buraya yerleşmek isteyen kişiler için iki tür göçmenlik vizesi bulunmaktadır. Ne amaçla gitmek istediğinize karar verdikten sonra başvurunuzu da o yönde seçebilirsiniz.

Göçmen vizesi almak isteyen kişiler aslında kendi vatandaşlıklarından vazgeçmeden Filipin’de yaşamak isteyen kişilerin seçmiş oldukları bir yoldur. Eğer bir yabancının almak isteği bu göçmenliğe karşı gelebilecek bir durum oluşmuyor ise göçmenlik statüsü alabilirler. Vatandaşlık ve oturma izni almak isteyen kişiler de gerekli prosedürleri uygulamalıdırlar. Bir takvim yılı başı olarak hesaplanacak olursa Filipinler için 50 kontenjan bulunmaktadır. Bazı durumlarda kontenjansız olarak da kalmanız mümkündür. Eğer bu koşullara uyabilecek bir durumunuz yoksa ve kontenjana dahil olamıyorsanız o zaman mutlaka vize için başvuru yapmanız gerekecektir.

Evlilik durumunuz bulunuyorsa ve 21 yaşından küçük çocuğunuz var ise kontenjan dahilinde girebilirsiniz. Ayrıca geri dönen mukim, kalıcı vize sahibi olan ve yurtdışından dönen yabancılar, eski bir Filipin vatandaşı, doğal şartlar altında doğmuş bir Filipinli kişi Başka bir ülkede doğmuş ise başvuruda bulunabilir.

Gerekli evraklarınızı eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Hazırlayacağınız bu bütün evraklar vizenizin türüne ve alt tipine göre kendini belirleyecektir. Fakat bazı belgeler kesindir ve mutlaka hazırlamanız gerekmektedir. 6 aydan fazla kalmış pasaportunuz ile birlikte pasaport ebatlı fotoğraflarınız gerekmektedir. Vize için gereken ücret ödenmeli ve ödediğinize ilişkin makbuzları hazırlamalısınız. Size eşlik edecek olan çocuklarınız ve eşiniz var ise evlilik belgeniz ile birlikte çocuklarınızın doğum belgesini de hazırlamanız gerekmektedir.

Kota vizesi için başvuruda bulunacak kişiler göçmenlik servisi ile kişisel bir mülakata katılırlar. Burada kendinize yetebileceğinizi kanıtlayacağınız mali belgeleri sunmanız istenecektir.

Brezilya ve İsrail pasaportu sahipleri vizesiz olarak 59 gün kadar Filipinlere girebilir ve burada kalabilir. Hong Kong Özel İdari Bölgesi pasaport hamileri, İngiliz Ulusal Yurtdışı pasaport hamileri, Makao’da Özel İdari Bölge pasaport hamileri ise 7 günden fazla süreli olarak kalacaklarsa vize almaları gerekmektedir.

21 günden daha fazla sürede kalacak kişiler geçici ziyaretçi vizesi alabilirler. Geçici bir ziyaretçi vizesi alan kişilerin 59 güne kadar tatil amaçlı olarak burada kalmasına izin verilmektedir. Böylelikle gezip görebilirsiniz ve neredeyse 2 aylık bu süre zarfında harika bir tatil yapabilirsiniz. Burada çok sayıda açık hava etkinlikleri bulunmaktadır. Etkinlikleri seven kişiler sürekli karşılaşarak bu alanlarda iyi zaman geçirecektirler. Araştırma yaparak da nereleri gezeceğiniz hakkında gezilecek.org detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Filipin vatandaşlığına sahip olduktan sonra artık burada oy kullanma hakkına da sahip olursunuz. Ayrıca sürekli olarak Filipin de ikamet edebilirsiniz ve dilerseniz bir toprak sahibi olabilirsiniz. Yasalar gereğince bir yabancı eğer Filipin topraklarında bulunuyor ise toprak sahibi olmak istese bile öncelikle vatandaşlık hakkına sahip olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir