Gezi Rehberi

Mersin


Daha Büyük Görüntüle

MERSİN İLİNİ TANIYALIM,

İL TRAFİK KODU: 33
YÜZÖLÇÜMÜ: 15.853 KM²
YÜKSELTİSİ: 5 METRE

TARİHİ:

Klasik devirde Klikya olarak adlandırılmış olan Mersin; sırası ile Hititler, Frigler, Asurlular, Persler, Makedonyalılar, Romalılar ve Bizanslıların, XI. yüzyılda Selçukluların, XIV. yüzyılda Karamanoğulları ve Ramazanoğullarının XV. yüzyılda da Osmanlı İmparatorluğunun hâkimiyetine geçmiştir.

Yumuktepe ve Gözlükulede yapılan kazılarda Mersin’in tarihten önceki devirlerden beri önemli bir yerleşme merkezi olduğu anlaşılmaktadır. İl Merkezi Mersin’de bulunan Yumuktepe’de, 1937’de Liverpool Üniversitesi Arkeologlarınca başlatılan kazıda; en alt tabaka olarak “Neolitik Devri” tespit edilmiştir. Kazı çalışmalarının devamı bu yörenin Neolitik dönemden sonra Maden Devri ve Tunç Devri arasına bir geçiş yaptığını göstermiştir. Yumuktepe’deki kalıntılar hemen hemen aynı şekilde Tarsus’taki Gözlükule’de de yer almaktadır.

Bir süre yörede Etilerin hüküm sürdüğü görülür. Eti Kralı Hattuşil yöreyi imar ve ıslah etmiştir. Daha sonra Asur kralı III. Salomossa’ın ele geçirdiği Mersin yöresi, M.Ö.528 tarihinde İran Hükümdarlığına geçer, M.Ö.527 de yöreyi ve Kıbrıs’ı Yunanlılar ele geçirirler. M.Ö.334 senesinde yöre Büyük İskender’le Makedonyalıların eline geçer.

M.Ö.261-246 da yöreyi Mısır Hükümdarı Batlenios Ogustos zapt eder. M.Ö.70’li yıllarda Romalıların eline geçen Mersin Roma İmparatorluğunun ikiye ayrılmasından sonra Doğu Roma toprakları içerisinde kalır.

İslamiyet’in yayılmasından sonra Halife Osman zamanında Mersin ve civarı Arapların eline geçer. Daha sonra bölge 718 yılında halifeliğin Abbasilere geçmesiyle 853 yılında Sultan Mehdi, yöreyi Abbasi’lere katar. Daha sonra Selçukluların eline geçen yöre bu dönemde kısmi “Haçlı İstilası”na uğrar ve Selçukluların zayıflamasından sonra Karamanoğulları’na geçer.

Osmanlı Padişahı Yıldırım Beyazıt zamanında yöre Osmanlı idaresi altına girer. I. Dünya Harbinde İtilaf Devletlerinin istilasına uğrayan Mersin, Milli Mücadele ile 3 Ocak 1922’de tekrar Türk hakimiyetine girmiştir. 1924 yılında Mersin Adıyla Vilayet olmuş, 1933 yılında da Mersin İçel ile birleştirilerek İçel adını almıştır. 28 Haziran 2002 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 4764 sayılı Kanunla da İl’in ismi yeniden Mersin olmuştur.

Kaynak: Mersin Valiliği

 

İLÇELERİ:
Anamur, Aydıncık, Bozyazı, Çamlıyayla, Erdemli, Gülnar, Merkez, Mut, Silifke, Tarsus.

İKLİMİ:
Kıyı kesimde Akdeniz iklimi görülür. Yüksek kesimlerde ise dağ ikliminin etkisi altında kalır. Kıyı kesimlerde yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve yağışlı geçer.

TARIMSAL ÜRÜNLER:
Karides, Yumurta, Balık, Bal, Badem, Soyafasülyesi, Yenidünya, Keçiboynuzu, Nar, Yerfıstığı, Bezelye, Çilek, Bakla, Sivribiber, Karpuz, Patlıcan, Elma, Arpa, Dolmalık Biber, Şeftali, Pamuk, Mandalina, Salatalık, Üzüm, Limon, Portakal, Domates, Buğday, Sakız Kabağı.

YERALTI KAYNAKLARI:
Dolomit, Barit.

YÖRESEL YEMEKLERİ:
Etli Gölevez, Yaban Mersini Sosu, Peynirli Yaban Mersini, İçli Köfte, Kuru Batırık, Acılı Ezme Salata, Peynir Soslu Mersin Balığı Izgarası, Kokulu Çörek, Tatar, Humus, Mersin Yörük Sıkması, Babugannus, Mahluta, Etli Döğme Pilavı, Susamlı Köfte, Topalak Çorbası, Sarı Kabak Kompostosu, Gövelez, Tantuni, Mercimekli Kabak, Yaban Mersinli Sos.

ÖNEMLİ TELEFONLAR:

HAVAALANI: (Adana Şakir Paşa Havaalanına 69km uzaklıktadır.)
OTOGAR: 0324 238 16 48
İSTASYON: 0324 451 35 10
LİMAN (Taşucu Limanı): 0324 233 32 72

GEZİLECEK YERLER:

Müzeler:
Mersin Atatürk Evi Müzesi, Silifke Atatürk Evi Müzesi, Anamur ve Tarsus Müzeleri.

Ören Yerleri:
Pompeipolis, Ayaş, Kanlıdivane, Tırtar, Küstüllü, Çeşmeli, Tömük, İamas, Koskerla, Yapısıgüzel, Hoyrat, Kocahasanlı, Çatören, İmirzeli, Tirmil Höyük, Karaduvar Höyük, Karaduvar Su Kemeri, Yümüktepe, Aslanköy Kaya Mezarları, Aslanköy Mağarası, Cettepe, Anemuriun Örenyeri, Cennet ve Cehennem, Narlı Kuyu, Uzuncaburç, Ayatekla, Alahan Manastırı, Holmi, Aphrodisias, Demircili, Tekkadın, Karadedeli, Topmar, Karaböcülü, Canbazlı, Kelenderis, Meydancıkkale, Sömek, Dağpazarı, Balabulu, Kale, Bakırtepe, Cingeyli, Adamkayalar, Gülümpaşalı Höyük, Antikyo, Sinobiç, Gökburç, Karakabaklı, Kültesi, Işıkkale, Gözleyentepe, Çingentepe, Maltepe.

Kaleler:
Hebilli Kalesi, Gözne Kalesi, Sinap Kalesi, Çandır (Paperon) Kalesi, Kızlar Kalesi-Manastır, Belenkeşlik Kalesi, Başnalar Kalesi, Asar (Hisar) Kale, Gediği Kalesi ve Manastırı, Evciler Kalesi, Fındıkpınar Kalesi, Kaleburnu Köyü Kalesi, Kuzucubelen Kalesi ve Örenyeri, Gülek Kalesi, Lampron (Namrun) Kalesi, Korykos (KIZKALESİ), Kara Kalesi, Kızkalesi (Deniz Kalesi), Hisarkale, Veyselli Kale, Yeniyurt Kalesi Ve Örenyeri, Silifke Kalesi, Meydan Kalesi (Sivri Kale), Hançerkale, Liman Kalesi, Tokmar Kalesi (CASTELLUM Novum), Mut Kalesi, Mavga Kalesi, Kırshu (MEYDANCIK Kalesi), Softa Kalesi, Yelbiz Kalesi, Susanlık Kalesi, Mamure Kalesi, Çoban Kalesi, Boncuklu Kale.

Kuleler:
Çavuşlu Köyü Gözetleme Kulesi, Gökburç.

Tabyalar:
İbrahim Paşa Tabyaları (GÜLEK), Kızıl Tabya, Yer Tabyaları , Armutlu Tabya, Beyaz Tabya.

Camiler:
Eski Cami, Müftü Cami, Ulu Cami, Avniye Camii, Hazreti Mikdat (MUĞDAT) Camii, Kümbetler, Lalaağa Camii, Dağ Cami, Kızıl Minare, Eshab-I Kehf Camii, Makam-I Danyal Camii, Ulu Cami (CAMİ-İ Nur), Mamure Camii, Akcami, Alaaddin Camisi, Reşadiye Camisi.

Kiliseler:
İtalyan Katolik( Katedral) Kilisesi, Arap Ortodoks Kilisesi, Alahan Manastırı, Dağpazarı Kilisesi (CORAPİSSUS), Kızıl Kilise, Cambazlı Kilisesi, Aya Thekla Yeraltı Kilisesi (MERYEMLİK).

Türbeler:
Nure Sofi Türbesi, Bilal-İ Habeş Makamı Ve Mescidi, Mencek Baba Türbesi, Duatepe Türbesi, Mehmet Felah Türbesi, Tevekkül Sultan Türbesi, Paşa Türbesi, Zeyne Türbesi, Şeyh Ömer Türbesi.

Medreseler:
Kubad Paşa Medresesi.

Bedestenler:
Kırkkaşık Bedesteni, Tol Kervansarayı, Akarca Hanı, Altı Kapı Hanı, Sartavul Hanları.

Çeşmeler:
Bezm-i Alem Valide Sultan Çeşmesi.

Anıtlar:
Atatürk Anıtı, Refah Şehitleri Anıtı, Japonya’da “Türk Şehitleri” Anıtı, Karacaoğlan Heykeli, Kıbrıs Barış Harekatı Şehitleri Hatıra Ormanı, Frederik Barbarossa Anıtı, Tarsus Şehitler Abidesi, Çamalan Türk Şehitliği, Eshab-I Kehf Şehitliği, Karboğazı Kuvayi Milliye Anıtı.

Gezilecek yerler bilgisi “Adım Adım Türkiye” kitabının yayıncısı Mepmedya Yayınları’ndan izin alarak yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir