Gezgin Sorular

Gezgin Sorular’ın Ocak 2015 Konuğu: Sami Altınay

gezipgordum_1

Sami bey, merhaba “gezgin sorular”a hoşgeldiniz. Sizi daha yakından tanıyabilmemiz için kendinizden bahseder misiniz?

Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim. 1985 yılında Eskişehir’de doğdum. Endüstri Mühendisliği okuduktan sonra 6 ay Amerika’nın farklı şehirlerinde yaşadım. Bu süreçte 2 yıllık Dış Ticaret bölümünü de tamamladım. Şu an kendi aile şirketimizde çalışıyorum. Gezmek ise ailecek vazgeçilmez hobimiz. Fırsat bulduğumuz her an yollara düşmeye çalışsak da aramıza yeni katılan minik kızımız nedeniyle gezilerimize son 1 yıldır biraz ara vermek durumuna kaldık. Gezi öncesi yaptığımız araştırmaları gezi sırasında edindiğimiz tecrübeler ile birleştirerek büyük bir zevkle hazırladığımız www.gezipgordum.com adlı sitemizde seyahatseverler ile paylaşıyoruz.

Sami bey, tarihin ve kültürün iç içe olduğu bir şehirde yaşıyorsunuz. Henüz Eskişehir’e gitme fırsatı bulamadık ama 2015’teki ilk rotamız Eskişehir olacak. Sitenizdeki Gezi Rehberinde ayrıntılı bir şekilde belirtmişsiniz ama Eskişehir’e gelipte yapmadan dönmeyeceklerimiz nelerdir?

Eskişehir özellikle son 2-3 senedir yurt içi gezi noktalarında farklılık arayanların tercih ettiği yerlerden biri oldu. Hemen hemen tüm büyük tur firmaları Eskişehir’e 1-2 gece konaklamalı turlar düzenliyor. Doğma büyüme Eskişehirli biri olarak yaşanan gelişmeler son derece keyif verici.

Eskişehir’in gezilecek yerleri az çok belli olsa da Tarihi Odunpazarı Evleri’nin olduğu bölgede gezmeden, halk arasında Adalar olarak adlandırılan Porsuk Çayı etrafındaki kafelerde bir şeyler içmeden hatta gondol ve bot turlarına katılmadan şehirden ayrılınmamalı. Ulaşım sorunu olmayan çocuklu aileler Kütahya yolu üzerinde yer alan Eskişehir’in en büyük ve güzel parkı olan Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı’nda keyifli zaman geçirebilir. Park içinde Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Sualtı Dünyası gibi çok çeşitli yerler yer alıyor. Bunun dışında şehirdeki gezilecek tüm yerleri ilgilenenler sitemizde bulabilir.

Eğer Eskişehir’den kendinize ve sevdiklerinize ufak hatıra bir şeyler almak isterseniz Odunpazarı Bölgesi’ndeki ufak dükkanlardan lületaşından yapılma çeşitli objeler alabilirsiniz. Atlıhan El Sanatları Çarşısı ve Kurşunlu Külliyesi içerisindeki El Sanatları Çarşısı alışveriş için ideal yerler.

Eskişehir’in en ünlü lezzetleri ise Çibörek ve Balaban Köfte. Çarşı tramvay durağına yakın konumdaki Papağan Çibörek çok ünlü bir çibörekçi. Yalnız hizmet kalitesi konusunda beklentiniz çok yüksek olmasın. Özellikle Cumartesi günleri içeri girebilmek için uzun süre sıra bekleyebilirsiniz. Balaban Köfte içinse yerlilerin favori adresi Taşbaşı Çarşısı’na yakın konumdaki Abdülselam.

Sami bey, sizi yollara düşüren fikir nasıl oluştu?

Küçük yaşlardan itibaren çeşitli sebeplerle yurt dışına çıkma şansım oldu. Özellikle orta okul yıllarında özel bir öğrenci değişim programı ile Almanya’da 1 hafta boyunca onlarla derslere girmek çok keyifli olmuştu. Gezi virüsüne asıl kaptığım zaman ise üniversitenin 2. Yılında yakın arkadaşım ile 1 haftalığına kendi yaptığımız program ile Avrupa’ya gitmemdir.

gezipgordum_2

Gezi Rehberi bölümünüz çok iyi her gezginin arayıpta bulamadığı bu bölümü oluşturmakta hiç kolay değil. Gezeceğiniz ülke ve şehirlerin rotalarını nasıl belirliyorsunuz? Ayrıca rotanız dışında tesadüfen keşfettiğiniz bir yer oldu mu?

Gezi öncesinde çok ciddi araştırma yaparım. Yalnızca basılı gezi rehberlere değil bireysel deneyimlere de çok önem veririm. Bu nedenle internette benzer gezi rotalarını gezenlerin deneyimlerine özellikle dikkat ederim. Gideceğim yerle ilgili yeterli bilgiye sahip olduktan sonra da kabataslak bir zaman planlaması yapıp rotamı çıkartırım.

Gezeceğiniz ülkeleri ve şehirleri seçerken hangi özelliklerine göre karar veriyorsunuz?

Küçük yaşlardan beri gezip görmek istediğim belli şehirler var. Tabi bunlara her gün yenisi ekleniyor  Gezi planı yaparken genellikle farklı yerlere gitmeye özen gösteririm. Örnek olarak son olarak Avrupa’ya gitmişsem bir sonraki gezimi biraz daha otantik yerlere planlamaya çalışırım.

Birçok ülke ve şehir gezmişsiniz mutfak bakımından damak tadınıza uyan ve uymayan lezzetler oldu mu?

Yurt dışında yeme içme konusunda maalesef çok sıkıntılıyım. Eşimle birlikte yabancı tatlara karşı biraz mesafeliyiz. Bu nedenle genellikle bildiğimiz fast food restoranlarında ya da spagetti ve pizza türü şeyleri bulabileceğimiz restoranlarda yemeyi tercih ediyoruz. Tabi tam tersi keyifle yemek yediğimiz yerler de olmadı değil. Balkan ve Fas turlarında yöresel yemekleri çok sevmiştik.

Gezilerinizde anılarla dolu keyifine doyamadığınız bir seyahatiniz illâki olmuştur. Bu gezinizi bizimle paylaşır mısınız?

Aslında bakarsak tüm gezilerin kendine has güzel anıları var. Gezi sırasında yaşanılan önemli bir aksaklık döndüğünüzde keyifli bir anıya dönebiliyor. Örnek olarak Roma tren istasyonunun önünde gecelemek zorunda kaldığımız bir gün etrafımızı hırsızlar, serseriler çevirse de şimdi o anları gülümseyerek hatırlıyoruz.

gezipgordum_3

Yakınlarda bir gezi planınız varmı?

Ocak ayında iş için Münih’e gitmeyi planlıyoruz. 2-3 gün iş için 1-2 gün de şehir turuna vakit ayırıp 2-3 günlüğüne de Viyana’yı geçmeyi istiyoruz. Plan güzel ama Ocak ayının ortasında hava nasıl olacak göreceğiz 

Özellikle Dünya’da birçok ülkeyi gezmişsiniz ama Dünya’da ve Türkiye’de en çok gezmek istediğiniz 3 yeri sorsak nereleri söylerdiniz?

Japonya nedendir bilmem küçüklüğümden beri benim hayalim  Bunun yanında son yıllarda Singapur ve Tayland benim için bir an önce gitmeyi hedeflediğim şehirlerden bazıları.

Seyahatleriniz ne sıklıkla oluyor? Mevsim koşulları bu seyahatlerinizi etkiliyor mu?

İş gereği uzun vadeli planlar yapamıyorum. Bir de ailesel etkenler eklenince işin aslı gezi sıklığımız biraz azaldı ama yine de yılda 3-4 kez yurt içi ya da yurt dışında bir yerlere gitmeye çalışıyoruz. Bu nedenle gönül sürekli bahar ya da yaz aylarında gezmek istese de mevsime bağlı kalamıyoruz maalesef.

Gezilerinizde ben burayı çok beğendim ve en yakın zamanda tekrar geleceğim dediğiniz bir yer oldu mu?

Yapı olarak sevdiğim bir şeyi tekrar tekrar yapmayı severim. Bu izlediğim bir filmi tekrar izlemek de olabilir gittiğim bir yere tekrar gitmek de olabilir. Amsterdam, Paris vb şehirlere tekrar tekrar gitme şansım oldu. Özellikle Amsterdam’a her fırsatta gitmek isterim. Venedik de aynı şekilde. Önceden gitme şansım olsa da en yakın zamanda tekrar gitmek istiyorum. Hedefleri biraz büyültürsek San Francisco ve Chicago’yu da en yakın zamanda tekrar görmek isterim

Hayalinizde kurduğunuz bir gezi planı var mı?

Güney Amerika’yı görmeyi çok istiyorum. Maalesef uçak bileti fiyatları ortada  Bu yüzden 1-2 aylık bir süreyi kapsayan Güney Amerika hayalim var.

gezipgordum_4

Gezmek ve gezgin olmak size neler kattı?

Klasiktir, çok okuyan mı bilir çok gezen mi derler. Ben her ikisi de diyorum. Özellikle yurt dışında farklı farklı yerleri görmek neyi eksik yaptığımızı ya da tam tersi neyi güzel yaptığımızı çok güzel gösteriyor. İşin bir de kişisel yönü var. Özellikle tursuz yapılan bireysel geziler insanın kendine olan güvenini son derece arttırıyor. Üstelik bunun yabancı dil bilmekle de çok ilgisi yok. Örneğin son yaptığımız Tunus & Fas gezisinde İngilizce neredeyse hiç işimize yaramadı.

Sami bey, röportajı okuyan takipcilerimize son olarak neler söylemek isterdiniz?

Evinizde oturmayın, gezin dolaşın dünyayı görün. En başta da gezmenin lüks olduğu fikrinden kendinizi kurtarın. Her şey tercih meselesi. Siz 2500 TL’ye iphone 6 almayı tercih ederseniz ama bir gezgin de bu paraya benim hayalimi kurduğum Güney Amerika turunu yapabilir. Güzel bir araştırma ile çok ekonomik bir şekilde gezmek mümkün. Yeter ki araştırın, heves edin.

Sami Altınay

gezgin sorular / ocak 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir