Gezgin Sorular

Gezgin Sorular’ın Kasım 2016 Konuğu: Pabucumun Gezgini

Deniz ve İsmail merhabalar, öncelikle gezgin sorular’a hoş geldiniz. Sizleri biraz tanıyabilir miyiz?

Merhaba,

Deniz: Ben, yaklaşık 7 yıl özel sektörde çalışmış, iş hayatının adaletsizliğinden ve tek düzeliğinden sıkılmış birisi olarak artık az iş-çok keyif politikasını deneyen yurdum insanıyım.

İsmail: Ben, bir kamu kurumunda memur olarak çalışıyorum. İlişkinin garantici tarafıyım biraz..

Sizleri yollara düşüren neden neydi?

Biz, oldum olası yolda olma halini seven bir çiftiz. Yabancı ülkelere gitmek hep hayalimizdi ve çevremizde yaşanan ezberlenmiş hayatları gördüğümüzde ‘Biz böyle olmayacağız. Dünyayı gezmek için emekliliğimizi beklemeyeceğiz ve bundan sonra hiç bir hayalimizi ertelemeyeceğiz’ dedik. Tabi bu kararı almamızdaki en büyük etken, etrafımızda gördüğümüz hayal eden ama bunu gerçekleştiremeyen çoğunluktu. Biz de herkes gibi hayal ettik ama tek bir fark var biz uyguladık da.

pabucumungezgini2

Sitenizden gördüğümüz kadarıyla genel olarak Güneydoğu Asya ülkelerine ziyaret etmişsiniz. Buraları seçmenizin özel bir sebebi var mı?

2014’de çok güzel bir Tayland deneyimimiz olmuştu. Tayland’ın gidemediğimiz farklı bölgelerine gitmek istiyorduk. Yani gezimizin merkezinde Tayland olacaktı. Güneydoğunun iklimini, insanlarını ve egzotik atmosferini çok sevdik. Orada bulunan tüm ülkeleri görmek için çok heyecanlıydık, hepsini görmek istiyorduk. Ancak çok fazla ülke olduğundan ve genelde her birinde 1 ay kaldığımız için hepsine gitmek kısmet olmadı. Bunun dışında ziyaret ettiğimiz ülkeleri vize durumu, hava durumu ve bilet fiyatlarına göre belirledik. Biraz spontane oldu aslında…

Gezdiğiniz ülkeler arasında mutlaka gidip görülmesi gereken bir yeri sorsak nereleri söylerdiniz?

Tayland bizim favori ülkemiz.. Turizmi çok iyi biliyorlar. Ama bizi en çok şaşırtan ülke Endonezya oldu. Herkese hitap edebilecek bir turizm çeşitliliği var. Ucuzluğu ile de Tayland’ın bir adım önünde…İran ise inanılmaz misafirperver , yardımsever insanlara sahip.. Bir yer sordun, üç yer söyledik.

Gezileriniz sırasında çok ilginç bir olayla karşı karşıya kaldınız mı?

Malezya’nın Borneo adasında denizin ortasında adeta bir şehir kalabalıklığında yaşayan su çingenelerinin varlığı bizi çok şaşırtmıştı. Etrafta sığınılacak hiç bir kara parçası yok ve insanlar yaşamlarını su üstünde sürdürüyorlar. Kulübelerinde doğup ,denizde olen insanlar …

pabucumungezgini3

Yurt dışında mutfak lezzetleri açısından en beğendiğiniz ülke neresiydi?

Thai mutfağı fantastikti. Bizim damak tadımıza en yakın olan ise İran mutfağıydı ve muhteşemdi.

Hayalini kurduğunuz bir gezi güzergâhı var mı?

Avustralya, Yeni Zelanda ve Fiji’yi birarada yapmak çok istiyoruz.

Türkiye için bir gezi planınız var mı? Türkiye de nereyi görüp gezmek isterdiniz?

Şu an için kesinleşmiş bir planımız yok. Ama görmeyi istediğimiz çok yer var. Ülkemiz gerçekten çok güzel..Bunu dünyayı gezdikçe daha da iyi anlıyoruz… Türkiye’de Muğla’yı ayrıntılı bir şekilde koy koy gezmek istiyoruz. Görmek istediğimiz bir diğer yer ise Sinop…

Yakınlarda bir gezi planınız var mı?

Yurtdışı olarak Ukrayna’ya ilk fırsatta gideceğiz. Seneye mutlaka uzak doğuda iki üç ülkeli bir tur yaparız. Yurt içinde ise yakın zamanda Bursa’da bir söyleşi ve sunumumuz olacak. İstanbul’da İnflow Summit 2016’ya davetliyiz. Daha sonra Deniz, gezgin kadınların katılacağı bir Ordu gezisine davetli….Ben Kocaeli ve Tekirdağ yapacağım.

pabucumungezgini5

Gezdiğiniz ülkeler arasında en ucuz ve size uygun gelen ülke hangisiydi?

Ucuzluk olarak yeme içme, konaklama ve ulaşım fiyatlarına bakarız. Bu kriterlere göre en ucuz ülke Sri Lanka’ydı… Ama sorunun içinde bir de uygun diye soruyorsunuz. Sanırız bu sorunun cevabı Endonezya…

Röportajı okuyan takipçilerimize neler söylemek isterdiniz?

Hayat yaşadığınız yerden ibaret değil…Hayallerinizin peşinde koşmamak için bahaneler üretmeyi bırakın ve yola çıkın…Unutmayın, hayallerinizi gerçekleştirebildiğiniz kadar zenginsiniz. Lütfen hayallerinizi ertelemeyin.

gezgin sorular / kasım 2016

www.pabucumungezgini.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir