Gezgin Sorular

Gezgin Sorular’ın Haziran 2015 Konuğu: Gökhan Hepşen

Gökhan Bey, gezgin sorular’a hoş geldiniz. Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Merhaba, 1981 Kadıköy doğumluyum. Başladığımdan beri okuldan nefret ettim, çocukluğumdan beri seyahat tutkusunu kovaladım. Sırasıyla at arabası, pilot, kibariye, şarkıcı, futbolcu, hacker olmak istedim şimdi az ucundan gezgin oldum. Dünya’nın her yerini görmeyi çok istesem de dönüp dolaşıp geleceğim yer aşık olduğum Kadıköy’dür (İstanbul değil!). Yalnız seyahat etmeyi, komün halinde yaşamayı seviyorum.

Web sitenize baktığımızda gezileriniz Asya kıtasında yoğunlaşmış. Özellikle gezmek için bu kıtayı tercih etme nedenleriniz nelerdi?

Asya hem ucuz, hem sıcak, hem iletişimin kolay olduğu hem de dünya’nın en güzel sahillerinin bulunduğu bir yer. Hal böyle olunca, ben de Asya’yı seçtim. Açıkçası doğal güzelliklerinin yanında benim için ilk sebep ucuz olması oldu çünkü gerçekten çok düşük bir bütçe ile seyahat ediyorum ve ilk etapta bir sponsorum olmadan Avrupa seyahati bana biraz pahalıya patlayabilirdi.

Anılarla dolu keyfine doyamadığınız bir seyahatiniz oldu mu?

Tayland seyahatim baştan sonra anılarla dolu ve şimdi orada tanıştığım arkadaşlarımla halen bu muhabbetleri yapıp doyamamaya devam ediyoruz. Dünya’nın en güzel yemekleri, en güzel plajlarıyla günlerimiz geçiyordu ve deniz kenarında olmadığımız Bangkok gibi şehirlerde kalacak yer ve yemek karşılığı kedi bakıcılığı yapıyorduk.

gokhan_3

Gezileriniz sırasında çok ilginç bir olayla karşı karşıya kaldınız mı?

Tayland’da bakımını yaptığım kedinin gece kafama işemesi, Japonya’da girdiğim sento’da (japon hamamı) Japon bir arkadaşın göğüs kıllarıma dokunmak istemesi, İran’da üniversiteli gençlerin beni parasına poker oynamak için gizlice kampüse sokması, Nepal’de felçli bir çocuğun gözümün önünde fakirlik yüzünden acil servise alınamaması ve hayatını kaybetmesi, Malezya’da sanırım dünya’nın en güzel insanı olabileceğine inandığım Anthony Joseph ile tanışmak (bu adam anlatılmaz yaşanır). Bu böyle devam eder, 1 yıllık seyahat içinde tabiki çok fazla ilginç şeylerle karşılaşılıyor.

Gezdiğiniz Asya ülkeleri arasında en ucuz ve size uygun gelen ülke hangisiydi?

Kesinlikle İran. Hem çok ucuz hem de insanları olağanüstü yardımsever ve sıcak. Orası dışında Nepal de aynı şekilde çok ucuz ve yaşam bir yabancı için oldukça rahat.

Mutfak bakımından damak tadınıza uyan ve uymayan lezzetler oldu mu?

Uymayan hiç bir yer olmadı. Japonya’dan çok korkuyordum çünkü deniz ürünlerini çok sevmem ancak kaldığım 1,5 ay boyunca sevmediğim tek bir şey bile olmadı. Hatta şu anda bunu yazarken bile ağzım sulanıyor hatırladıkça.

gokhan_2

Seyahat edeceğiz bölgeyi seçerken hangi özelliklerine bakarak seçersiniz?

Öncelikli olarak düşük bütçemden dolayı maddi olarak benim için yeterince ucuz olup olmadığına bakarım. Eğer bütçemin üzerinde ise vazgeçmem, gönüllü işleri kovalar ve kalacak yer ile yemek ücretinden kurtulmaya çalışırım. Yoksa çadır ile kamp yapmaya uygun olup olmadığına bakarım, eğer uygunsa çadırda kalmayı seçerim. Vazgeçmeden önce değerlendirilmesi gereken çok fazla alternatif yol var.

Gezgin olmak size neler kattı?

Çok fazla şey kattı ve halen de üstüne katmaya devam ediyor. Her şeyden önce limitlerimin tahminlerimin çok daha ötesinde olduğunu öğrendim. Çok basit gibi görünen yada olmazsa olmaz dediğim şeylerin aslında hiç de önemli olmadığını öğrendim. Mesela televizyon yıllardır izlemiyorum, bu “ben tv izlemem” geyiğinden çok farklı, gerçekten şu sıralar tv olan bir yerde bulunduğumda insanların ona bakması çok garip geliyor. Çok düşük bütçelerle yaşanabileceğini öğrendim ve yaşamımın her anında bunu uyguluyorum. İnsanlarla ilişkilerim kuvvetlendi, kendine güvenim çok daha fazla, hayata bakış açım çok daha keskin ve güçlü, söylediğim şeylerin arkasında daha güçlü durabiliyorum, o eski halimden eser yok şimdi 🙂

gokhan_1

Bu yaz planladığınız bir seyahat veya rotanız var mı?

Bugün İzmir’e gidiyorum, ordan Datça’ya, oradan kim bilir nereye. İstanbul’a dönüp Trakya Kalkınma Ajansı’nın sponsorluğunda çok güzel bir Trakya seyahati de beni bekliyor. Eylül ayında yapmayı planladığım İspanya’da ki El Camino de Santiago de Compostela yürüyüş yolu olmazsa Likya yolunu yürümeyi düşünüyorum.

Gökhan’ın hayalinde kurduğu bir gezi planı var mı?

Hayallerim anlık çalışıyor. Genellikle çok uzun süreli seyahat hayalleri kurmuyorum, düşündüm mü gidip yapıyorum. Ama uzun süredir aklımda olan dünya’nın en uzun tren rotası Transsibirya Ekspresi ile St. Petersburg’dan Moğolistan’a ve oradan da Çin’e gitmeyi gerçekten çok istiyorum.

gokhan_4

Türkiye için bir gezi planınız var mı? Türkiye de nereyi görüp gezmek isterdiniz?

Köklerim olan Karadeniz’i görmeyi ve tanımayı çok istiyorum. Ülke’de olduğum süre içinde mutlaka gidip en batısından en doğusuna kadar gitmeyi, Artvin’de Kazım Koyuncu’nun mezarını ziyaret etmeyi istiyorum.

Son olarak röportajı okuyan takipçilerimize neler söylemek isterdiniz?

Sadece bir kere yaşıyoruz. Toplum ve kurallar tarafından dayatılan hiç bir şeye bağlı olmak zorunda değilsiniz. Kafanıza takılan soru olursa facebook sayfamdan bana ulaşabilirsiniz.

gezgin sorular / haziran 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir