Gezgin Sorular

Gezgin Sorular’ın Ekim 2016 Konuğu: Yırtık Harita

Yırtık Harita ekibi merhabalar, öncelikle gezgin sorular’a hoş geldiniz. Biraz ekibinizden bahseder misiniz?

Öncelikle röportaj teklifiniz ve güzel sorularınız için tüm ekip olarak teşekkür ederiz. Ekibimiz, gezmeyi ve keşfetmeyi hayatında önemli bir yere koymuş yakın arkadaşlardan oluşan bir ekip. Gezilerimiz öncesi ve sonrası kritikler yapıp, yaşadıklarımızı birbirimizle paylaşırken, bir gün ; “Neden bunları yazıya dökmüyoruz?” diyerek başladı aslında herşey. Sonrasında amatör ruhtan ayrılmadan internet sitemiz “yirtikharita.com”u kurduk ve sırasıyla Facebook ve Instagram sayfalarını açtık. Ardından zamanla kendimize has bir üslup ve konsept oluşturarak yolumuza devam ettik.

Ekibinizin haricinde diğer gezginlere de sitede yer vermişsiniz. Her gezgine açık mısınız? Kriterleriniz neler?

Bizler, seyahate çıkmadan önce genel olarak işi pek şansa bırakmayıp, gideceğimiz yerleri araştırarak yola çıkan gezginleriz. Bilgi paylaşımının bu kadar önemli olduğu bir hadisede yazmak isteyen, paylaşmayı arzulayan herkese klavyesi açık bir oluşumuz. En öncelikli kriterimizse, yazılacak şehrin tamamen ansiklopedik bilgi olarak yazılmasındansa orada ki anıların, tecrübelerin kaleme alınması. Tabi biraz ansiklopedik bilgi de kötü olmaz hani 🙂

yirtik_harita_2

Yırtık Harita ekibi genelde birlikte mi gezer?

Genel olarak birlikte gezmeye çalışır diyelim 🙂 Denk gelmeyen izin tarihleri ya da ailelerle yapılan planlar bizleri biraz ayırsa da beraber çıktığımız seyahatler en keyiflileri olmuştur. Ama çabamız 2-3 kişi de olsa yollara beraber düşmek.

Yırtık Harita ekibi nasıl bir araya geldi? İlk hedefler nelerdi? Nasıl geri dönüşler aldınız?

Birkaç amatör gezgin  olarak  başladığımız yırtık harita fikri; tamamıyla amatör ruhumuzdan sapmadan, klişe gezi yazılarına dayanma fikri ya da zorunluluğu olmadan, kâr amacı gütmeden “Bizim gibi gezginlere nasıl yardımcı olabiliriz?” fikriyle doğmuş ve bizim gibi amatör ruhlarla büyümeyi hedefleyen ve bu bağlamda herkese klavyesi açık bir oluşumdur.

Ekip olarak ilk gerçekleştirdiğiniz gezi rotası neresiydi?

Henüz ekibin adı konmamışken, ekip olarak çıktığımız ilk gezi mini bir İspanya turuydu.(Barselona, Valensiya, Madrid, Cadiz) Belki de çıkılan bu minik turun yaşattıkları bizim bir ekip olduğumuzu ya da olmamız gerektiğini hissettirdi.

yirtik_harita_3

Gezileriniz sırasında ilginç bir anınız oldu mu?

Elbette iyi-kötü, acı-tatlı bir çok anımız oldu. Bu anılarımıza da “yırtılma anları” başlığı altında sitemizde yer verdik. Sitenin okuması en keyifli yeri de burası oldu sanki 🙂

Sosyal medya platformlarında sağlam bir takipçi kitleniz var. Bu kitlelere ulaşmak için sizce önemli kriterler nelerdir? Takipçiler nerelere dikkat eder?

Öncelikli olarak düşüncemiz, çıkış noktamızı ve hedeflerimizi unutmamak. Diğer yandan takipçi sayısını arttıran en önemli faktörün başladığımız çizgiden sapmadan yolumuza devam etmemiz ve olabildiğince güncel kalma çabamız olduğunu düşünüyoruz. Takipçilerimizin en çok önem verdiği şey güncellik. Ve kalitesi yüksek görseller.

Alışın Her Yerdeyiz demişsiniz. Ekibin bu konuda hedefleri nelerdir? Hayalinizde kurduğunuz biz burada da varız diyeceğiniz yer yada yerler neresi?

Hedefimiz tüm kıtalara ayak basıp, tüm okyanuslarda kulaç atmak. Ondan önceki ilk rotamız ise Küba çıkışlı bir Güney Amerika turu. Daha önce beraberce Güney Amerika turu yapmış olsak da içinde Küba olmayınca bir yanımız eksik kaldı. Umarız en kısa zamanda logomuzu Küba’da da dalgalandırmış oluruz.

yirtik_harita_4

Gezdiğiniz ülkeler arasında Avrupa ülkeleri başı çekiyor. Bu ülkeler arasında hayran kaldığınız mutlaka birgün tekrar geleceğiz dediğiniz yerler neresidir?

Çoğumuzun bu konuda ki ortak fikri İspanya’dır. Özellikle de Endülüs. Sevilla’nın dar, karmaşık sokakları ve Flamenko kültürü bizde her seferinde derin izler bırakmıştır. Ama imkan olsa ikameti Portekiz’e aldırırız orası da ayrı 🙂

yirtik_harita_5

Herkese sorduğumuz gibi röportajı okuyan takipçilerimize neler söylemek isterdiniz?

Yola düşmek ve harita yırtmak ne kadar zahmetli ve masraflı görünse de keşfederken yaşayacağınız duygular ve eve döndüğünüzde ki “keşke orada olsaydım” hissi paha biçilemez. Pahalı görülen uçak biletleri, konaklamalar ise erken rezervasyonlar ve önceden yapılan planlar sayesinde çok daha ucuza gelebiliyor. Teknoloji sayesinde her an her yeri internet üzerinden görebildiğimiz bugünlerde, fotoğraflarına bakıp beğendiğiniz yerlerin havasını solumak ise tarifsiz bir his. Durmayın gezin keşfedin, eğer gezemezseniz “gezmiş kadar olmak için” bizi takip edin 🙂

gezgin sorular / ekim 2016

yirtikharita.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir