Çanakkale Şehitlikleri

Son Ok Anıtı (Çanakkale)

Yahya Çavuş Şehitliği’ni ziyaret ettikten sonra yola geldiğimizden yerden devam ediyoruz, sapağa geri geldiğimizde köy meydanına giden yolu değil, diğer istikametten yolumuza devam ediyoruz. Bu yol bizi Alçıtepe Köyü’ne ulaştırıyor.
Köy girişine geldiğimiz zaman sola doğru Zığındere istikametinde yola devam ediyoruz. 500 m sonra yolun sol tarafında, köy mezarlığının yanında Son Ok Anıtı’nı sizi, yani ziyaretçilerini bekliyor halde bulacaksınız. Ziyaret edeceğiniz anıt 3. Kirte (Alçıtepe) muharebelerinin anısına yapılmıştır.

2. Kirte muharebelerinden sonuç alamayan İngilizler ilk gün hedefleri olan Alçıtepe’yi ele geçirmek için yeni bir saldırıya daha karar verirler. Yapılacak olan bu taarruzun tarihi için ise İngiliz Kralı’nın doğum günü olan 4 Haziran seçilir. 4 Haziran sabahı müthiş bir donanma ve kara topçusu atışı başlar, bu sefer yapılan bombardıman diğerlerinden uzun tutulmuştu ve Türk tahkimatının yok edildiği olduğu kanaati uyanmıştı.

Saatin 12’yi bulmasıyla taarruz başlar. Birkaç birlik zorla ilerlemiş olsa da müttefik ilerleyişi durdurulmuştu. 6 Haziran’da başlayan Türk taarruzu ile bazı siperler geri alınmıştır. Bu iki günlük saldırının bilançosu ise şöyle olur. Müttefik askerleri 7.000’e yakın kayıp verirken bu kayıp oranı Türk tarafında ise 5000 civarındadır. Ve ilk gün hedefi olan Alçıtepe ise hala ele geçirilememiştir.

Kaynak: Çanakkale Şehitlikleri ve Gelibolu Yarımadası Milli Parkları hakkındaki yazıları “Çanakkale Savaşları Araştırma ve Tanıtma Topluluğu”ndan izin alarak yayınlanmıştır.  

http://www.canakkalesavaslari.gen.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir