Çanakkale Şehitlikleri

Şahindere Şehitliği (Çanakkale)

Soğanlıdere şehitliğini ziyaretimizden sonra yola devam ediyoruz. Behramlı köyünü geçtikten sonra karşımıza Şahindere şehitliğini gösteren tabela çıkacaktır. Sulak ve korunaklı olan coğrafyasından dolayı bu bölge büyük sargıyerlerine ev sahipliği yapmıştır. Soğanlıdere ile eş zamanlı olarak 2005 yılında açılan gerçek şüheda kabristanlarımızdan biridir.

Mimari yapı olarak Soğanlıdere ve Kocadere şehitlikleri ile aynı yapılandırılmıştır. Aynı şekilde hilalin içerisinde başında enveriye kabalağı bulunan asker kafaları bulunmakta fakat Şahindere’nin şöyle de farklı özellikleri vardır. Şehitlerin memleketlerine bakıldığı zaman büyük çoğunluğun Ege’li olduğu göze çarpacaktır. Şehitlikte 1., 2., 5., 6., 7., 10., 11. tümenlere mensup ve bu hastanede şehit olmuş askerlerin baş taşları hala görülmektedir.

Şehitliğin diğer bir özelliği ise yeri, ismi ve mezarı bilinen bir kişiye de ev sahipliği yapıyor olmasıdır. İzmir ve çevresinde ki gençlerden oluşturulan 10. Tümen ( Bu tümen önce kanal harekatına katılmış olup bu harekattan sonra Çanakkale cephesinde ki yerini almıştır) 30. Alay’a mensup Teğmen Mustafa Efendi’nin mezarı.

18 Eylül 1915 günü şehit olan askerimizin mezarını kimin yaptırdığı ise bilinmiyor. Ama mezarın çevresine bakıp İhtiyat Zabiti Münim Mustafa’nın da dediği gibi “O kahraman, yiğit Türk askerleri” nin baş taşlarını görünce akıllara İstiklal Marş’ımızın şu dizesi geliyor.

Kaynak: Çanakkale Şehitlikleri ve Gelibolu Yarımadası Milli Parkları hakkındaki yazıları “Çanakkale Savaşları Araştırma ve Tanıtma Topluluğu”ndan izin alarak yayınlanmıştır.  

http://www.canakkalesavaslari.gen.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir