Bolu Bolu Diğer

Göynük (Bolu)

goynuk_1

Göynük İlçesi’nin Tarihi Roma, Bizans ve Anadolu tarihi ile iç içedir. Roma Askeri yolunun “Dadastan” adı ile bilinen ve şimdiki adıyla “GÖYNÜK” olan ilçemizden geçtiği tarih kitaplarında ifade edilmektedir.

goynuk_2

GÖYNÜK’ün Bilinen en eski adı Koinon Gallicanon’dur. İlçenin Susuz, Kilciler, Narzanlar, Boyacılar köylerinde ve bu köylerin civarlarında Bizans devrine ait yazı eserleri bulunmaktadır. Ayrıca Kilciler Köyü’nde birde kilise kalıntısı bulunmaktadır.

goynuk_3

Anadolu Selçuklu Devleti yıkıldığı zaman kurulan beylikler arasında olan Umurbey Han beyliğinin Merkezi GÖYNÜK’tür. Bizanslılarla yapılan çarpışmalarla Osmanlılar Umurbey Han elinden GÖYNÜK’ü almıştır. Osmanlının ilk kuruluş dönemlerinde Orhan Gazinin Oğlu, Gazi Süleyman Paşa Göynük’e yerleşerek burada Kendi adı ile anılan Muhteşem bir cami ve birde Hamam (1331-1335) Yaptırmıştır.

goynuk_4

Osmanlının kuruluş dönemi mimari eseri olan Bu muhteşem cami ve Hamam Halen Kullanılmaktadır. İstanbul’un ikinci defa kuşatılmasından sonra Bizans İmparatoru Yuannis ile anlaşan Yıldırım Beyazıt, Göynük dolaylarından bir kısım ahaliyi İstanbul’da kurulacak İslam Mahallesi için İstanbul’a yerleştirmiştir. Ancak yapılan anlaşma bozulunca Göynüklüler İstanbul’dan ayrılarak Tekirdağ’da GÖYNÜK’lü Köyü’nü kurmuşlardır.

Kaynak: www.goynuk.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir