Camiler Samsun Samsun Camileri

Samsun İslam Vakfı ve Merkez Site Camii (Merkez-Samsun)

Site Camii inşaatına 1976 tarihinde başlanılmış 1980 yılında ibadete açılmıştır.

Ne var ki cami yapılışında özellikle kubbe kaplamada ciddi hatalar yapılmıştır. Kubbe önce 10×15 cm ebadında seramiklerle kaplanmış, cami binasının oynaması neticesinde kubbe su almıştır. Bu olaydan sonra gerekli inceleme ve araştırmalar yapılmış ama yine de devamlılık sağlayacak bir proje üretilememiştir.

Dükkanların üzeri ile kubbedeki seramikler üzerine demir çerçeveler arasına fiberglas denilen polyester ürün kaplanmış, bu da güneş ısısına dayanamayarak yer yer patlama ve kopmalar olmuş, kubbe 2. kez yeniden su almıştır.

Hatta 2002 yılı içinde kuvvetli bir yağmur yağdığında, cami içinde 8-10 adet plastik leğen görüldüğüne cemaat şahittir.

Caminin böyle kullanılamaz ve harabe halini gören Samsun İslam Vakfı Mütevelli Heyeti 2001 yılından itibaren ciddi bir arayışa girdi. Çeşitli alternatifleri denedi ve inceledi.  Önce mevcut kubbenin yani polyesterin onarımı düşüncesiyle bu işi yapan kişiler Ankara’dan çağrıldı. Netice yönetimi tatmin etmedi. Sonra mebzanla kaplama düşünüldü. Fakat bunun da devamlı olamayacağı kararına varıldı.

Nihayet 2002 yılı başlarında kubbe üstündeki polyester madde ve çelik kafeslerle altındaki seramiklerin sökülmesine karar verildi. Yaklaşık 25,000 TL (bugunün parasıyla) harcanarak hilti ile altı ay müdet içinde kubbe temizlendi. Yaklaşık 60-70 ton ağırlığında seramik ve polyester kubbeden alındı. Temizlenen kubbe üzerine kurşun kaplama işlemine başlandı. 2003 yılında bu işlem tamamlanmış oldu.

Kaynak: Samsun İslam Vakfı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir