Gezi Kitaplığı

Tanrılar ve Dilenciler Diyarı (Nepal – Hindistan İzlenimleri)

tanrilar_ve_dilenciler_diyari

Yazar: Ayhan Sarıhan
Diller: Türkçe
Sayfa Sayısı: 256
Boyutu: 14 x 20 cm.
ISBN : 9789753437929

Yayınevi: Kaynak Yayınları

Tanrılar ve Dilenciler Diyarı Nepal – Hindistan İzlenimleri…

Gezi kitaplarıyla tanıdığımız, dünyanın dört bir yanını dolaşan çağdaş seyyah Ayhan Sarıhan, kitabında bizi, Türkiye’ye uzak ama bize bir o kadar da yakın iki Asya ülkesine, Nepal ve Hindistan’a götürüyor.

Nükteli bir üslupla anlatılan bu ilginç ve bir o kadar da tanıdık iki Asya ülkesi, tanrılarının ve dilencilerinin bolluğuyla ünlü.

Okur sayfalar arasında gezindikçe, Nepal ve Hindistan örneğinden hareketle nerede çok tanrı orada o kadar dilencinin bulunduğunu kavramaktadır…

Ölü yakma törenleri, Aarti törenleri, Ganj nehrinde yıkanma seansları, gündoğumu törenleri, Kama Sutra, vb kültürel ve tarihsel bilgilerin ışığında bir gezi rehberi. Sarıhan kültür gezisinin gereklerini yerine getirerek varoş olarak adlandırılan kenar mahallelere ve bu mahallelerin ara sokaklarına dalıyor. Yazar bizi adeta elimizden tutarak heyecanlı bir geziye çıkarıyor.

Gezilen yerler;

Nepal: Katmandu, Baktabur, Paşupatinat, Durbar Meydanları, Himalaya Dağları, Everest tepesi, Kokana ve Bungamati köyleri, Patan, Tamel, Burka Krallığı Sarayı, Şiva-Parvati Tapınağı, Hanuman Tapınağı, Mahatev Tapınağı, Narayan Tapınağı, Parvati Tapınağı, Budnat Stupa tapınağı, Nyatapola Tapınağı.

Hindistan: Varanasi, Banaras Üniversitesi, Kajuraho, Orça, Orça Sarayı, Raca Mahal Sarayı, Cihangir Mahal Sarayı, Şiş Mahal Sarayı, Cansi, Agra, Tac Mahal, Agra Kalesi, Şah Cihan Sarayı, Fatehpur Sikri, Caypur, Amber Sarayı, Su Sarayı, Delhi, Sih Tapınağı, Kutbettin Aybek Cami, Kutup Minare, Kızıl Kale

Tanıtılan Dinler;

Hindu: Brahma, Şiva, Vişnu gibi tanrılar ve Vedalar, Upaniadlar, Puranalar, Ramayana, Mahabharata gibi destanlar, tapınma ritüelleri, Karma inanışı

Budacılık: Nirvana’ya ulaşmak

Maymunlarla insanlar, yılanlarla büyücülük iç içe. Sarıhan, okura bu iki ülkede görülmesi ve ziyaret edilmesi gereken yerler hakkında bilgiler vermekle kalmayıp aynı zamanda girilmemesi gereken yerler ve yapılmaması gerekenler konusunda da uyarıyor.

“Tanrılar ve Dilenciler Diyarı” Nepal ve Hindistan’a gitmeden önce okunması gereken bir başvuru kitabıdır.

idefix_logo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir