Gezginin Gözünden

Doğa Rehberi Cezmi Çom Öneriyor…

cezmi_com

Şehir: Mersin
Önerilen Bölge: Silifke Göksu Deltası ve Dalyan

Mersin Doğa Aktiviteleri” adlı bir grup doğaseverle Mersin’imizin güzel ilçelerinden biri olan Silifke’deki Göksu Deltası ve dalyanına yapmış olduğumuz konaklamalı gezimiz ilk katılımcıların hatıralarında güzel anılar bırakacak şekilde gerçekleşti.

Mersin Gençlik İl spor Müdürlüğü önünden 08.00 de hareket edilerek, belirlenen duraklarda katılımcıların alınması ile program başlamış oldu. Susanoğlu’nda verilen kahvaltı ve ihtiyaç molasından sonra, Arkum yolu üzerinden Tozara kanalının denize birleştiği yerden kendi araçları ile gelen katılımcılarla yürüyüşe başladık. Sahilden kumsalda başlayan yürüyüş Göksu ırmağının denizde döküldüğü yerde daha önceden sağlanan balıkçı tekneleriyle batı kıyısına geçişleriyle devam etti. Kurtuluş Köyü Balıkçılık Kooperatifine ait dalyan ve balıkçılık işletmelerinde ilk günün parkuru son buldu.

Araçlardaki çadır ve diğer kamp malzemeleri indirilerek belirlenen yerlere kurulan çadırlar ortama değişik, renkli görüntüler sunmuştu. Bu arada akşam yemeğimiz ve eğlence faslının hazırlanması ile ortam tamamlanmış oldu. Geç saatlere kadar süren kamp ateşi başındaki eğlence, güzel anıların yaşanmasına da ortam sağladı, tanışma ve arkadaşlıkların dostluğa dönüşmesine etken oldu.

Sabaha karşı çıkan meşhur Silifke Poyraz’ı ilk defa gelen katılımcılarımıza kötü bir sürpriz oldu. Pazar gününün ilk saatlerine, yapılan kahvaltı hazırlığı, kamp toplama ve en kötüsü böyle güzel bir yerden ayrılma telaşı sığdırıldı. İkinci gündeki yürüyüş parkurumuz batıya Kum Mahallesi, Taşucu’na doğruydu. Solumuzda Paradeniz, sağımızda Akgöl lagünleri arasında arkamızda Silifke Poyrazı ile devam eden parkurumuzu hava muhalefeti nedeniyle Seka Feneri yolunda bitirmek zorunda kaldık. Aracımız binerek Taşucu’na geçtik. Burada yemek molası ve sonrasında ise “Taşucu Eğitim ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı” tarafından yaptırılan AMPHORA MÜZESİ gezdik.

Ve güzel bir etkinliğin daha sonuna geldik, tekrar toplandığımız noktaya MERSİN’e doğru yola çıktık.

Öncelikle böyle bir grubun oluşmasında emeği geçenlere çok teşekkür ederim. Ayrıca yemek, konaklama ve Göksu ırmağını geçmemizde yardımcı olan Kurtuluş Köyü Kooperatif Başkanı Mehmet KAPLAN’a ve çalışanlarına, Taşucu’nda böyle bir vâkıfın ve müzenin kurulmasına önderlik eden Aslan EYCE’ye çok teşekkür ederim. Böyle bir etkinlikte benim yanlarında rehberlik yapmamı isteyen grup başkanımıza ayrıca teşekkür ederim.

Cezmi Çom’un objektifinden…

[flagallery gid=26]

 

Son olarak eğer bir gün yolunuz Mersin’e düşer ve Doğa gezilerinden de hoşlanıyorsanız mutlaka “Silifke Göksu Deltası ve Dalyan”ı ziyaret edin…

Doğada ve sağlıcakla kalın…

Cezmi ÇOM
Doğa Rehberi
Merzeci Turizm

Tel. : 0538 227 11 00
Face grup: facebook.com/groups/mersindogaaktiviteleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir