Çanakkale Şehitlikleri

Yüzbaşı Mehmet Şehitliği (Çanakkale)

Çataldere Şehitliği’nden geriye gelerek ana yola yeniden girmiş oluyor ve yola kaldığımız yerden devam ediyoruz. İleride bizi 57. Alay’a mensup subaylardan biri olduğu tahmin edilen Yüzbaşı Mehmet Şehitliği karşılayacaktır.

Çanakkale Savaşları’nda şehit olan yüzlerce yüzbaşıdan biri olan Yüzbaşı Mehmet’in şehitliği, savaşın en önemli noktalarından biri olan Bombasırtı’nda bulunmaktadır. Kaynaklarda bu şehidimiz ile ilgili herhangi bir bilgi bulunmadığından yada ortaya çıkarılmamış olduğundan bu asker ile ilgili kesin bir bilgi mevcut değildir.

Sırt, adını bu bölgede yaşanan bombardıman faaliyetlerinden almıştır. Aynı zamanda bu nokta Mustafa Kemal Atatürk’e

“biz ferdi kahramanlık sahneleriyle meşgul olmuyoruz. Yalnız size bombasırtı vakasını anlatmadan geçemeyeceğim. Karşılıklı siperler arası 8 metre yani ölüm muhakkak… birinci siperdekiler, hiçbiri kurtulmamacasına düşüyor, ikincidekiler, onların yerine giriyor. Fakat ne kadar imrenilmeye değer bir soğukkanlılık ve tevekkülle biliyor musunuz! Öleni görüyor, 3 dakikaya kadar öleceğini biliyor, hiç ufak fütur bile göstermiyor; sarsılmak yok! Okumak bilenler ellerinde Kuran-ı Kerim, cennete girmeye hazırlanıyorlar. Bilmeyenler kelime-i şehadet çekerek yürüyor. Bu Türk askerinde ki ruh kuvvetini gösteren hayret ve tebriğe değer bir örnektir. Emin olmalısınız ki Çanakkale muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.”

sözlerini söylettiren olayın yaşandığı yerdir.

Kaynak: Çanakkale Şehitlikleri ve Gelibolu Yarımadası Milli Parkları hakkındaki yazıları “Çanakkale Savaşları Araştırma ve Tanıtma Topluluğu”ndan izin alarak yayınlanmıştır.  

http://www.canakkalesavaslari.gen.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.