Çanakkale Çanakkale Şehitlikleri

Mehmetçiğe Saygı Anıtı (Çanakkale)

Kabatepe Ana Tanıtım Merkezi’nden yola devam edildiğinde, karşımıza biri Anzak koyuna giden, diğeri muharebe sahasına çıkan kavşak gelecektir. Muharebe sahasına giden yoldan içeri 2 km gittiğimizde bizi Albayrak Sırtı’nda bulunan Mehmetçiğe Saygı Anıtı karşılayacaktır. Anıt, kucağında yaralı Avustralya subayını taşıyan Türk askeri şeklinde tasvir edilmiştir.

Anıtın altındaki mermer blokta “ Biz Çanakkale yarımadasından Türk’lerle savaşarak ve binlerce insanımızı kaybederek kahraman Türk Milletine ve onun eşsiz vatan sevgisine duyduğumuz büyük taktir ve hayranlıkla ayrıldık. Bütün Avustralyalılar Mehmetçiği kendi evlatları gibi sever. Onun mertliği, vatan ve insan sevgisi siperlerdeki dayanılmaz heybet ve cesareti bütün Anzakları hayran bırakan yurt sevgisi insanlığın örnek alacağı büyük hasletlerdir. Avustralya Genel Valisi Lord Casey” yazmaktadır. Fakat bu sözler hiçbir kaynak tarafından doğrulanmış kesin bilgiler değildir.

Ne yazık ki yarımadada bulunan birçok Türk anıtında bu tür hatalar bulunmaktadır. Anıtın solundan aşağıya doğru, yani Albayrak Sırtı’nın Karayörük Deresi’ne bakan yamacında da hiçbir anıtı bulunmayan ve gerçek bir şehitlik olan 48. Piyade Alay’ı Şehitliği bulunmaktadır. 48. Piyade Alayı ,Namaz Alay’ı olarakta anılmaktadır. 57. Alay’ın Şehit Alay olarak anıldığı gibi.

Kaynak: Çanakkale Şehitlikleri ve Gelibolu Yarımadası Milli Parkları hakkındaki yazıları “Çanakkale Savaşları Araştırma ve Tanıtma Topluluğu”ndan izin alarak yayınlanmıştır.  

http://www.canakkalesavaslari.gen.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir