Çanakkale Şehitlikleri

Kilitbahir Kalesi (Kilitbahir – Çanakkale)

Değirmen burnunda yola devam ediyoruz yol bizi Eceabat’a bağlı şirin bir köy olan Kilitbahir Köyüne ulaştırıyor. Köy içerisinde, boğazın en dar noktasına Çimenlik kalesi ile karşılıklı olacak şekilde Fatih sultan Mehmet han tarafından 1462-

1463 yılları arasında yaptırılan Kilitbahir Kalesi bulunmaktadır.
İstanbul’un Vatan topraklarına katılmasından sonra Büyük Sultan İstanbul’un güvenliğinin Çanakkale boğazından geçtiğini çok iyi takdir etmiş ve İstanbul’a saldıracak düşmanın İstanbul’a varmadan Çanakkale durdurulması gerektiğini düşünerek bu kaleleri inşa ettirmiştir.

Fatih Sultan Mehmet Han’ın bu düşüncesinin doğruluğu 1915 yılının 18 Mart’ın da anlaşılmış boğazı geçerek İstanbul’u işgal etmek isteyen müttefik donanmasına karşı bu iki kale çok büyük görevler yerine getirmiştir. Kale mimari yapısı itibari ile Osmanlı mimarisi içinde tek olarak yonca yaprağı şeklinde inşa edilmiştir ve bugün içi müze olarak kullanılan sarı kule ise kaleye takviye olarak Kanuni Sultan Süleyman tarafından inşa ettirilmiştir.

Kaynak: Çanakkale Şehitlikleri ve Gelibolu Yarımadası Milli Parkları hakkındaki yazıları “Çanakkale Savaşları Araştırma ve Tanıtma Topluluğu”ndan izin alarak yayınlanmıştır.  

http://www.canakkalesavaslari.gen.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir