Çanakkale Şehitlikleri

Havuzlar Şehitliği (Çanakkale)

Rumeli Tabyasını 2 km geçtikten sonra bizleri deniz kenarında ağaçların altında bir anıt karşılamaktadır. 1961 yılında Çanakkale Şehitlerine Yardım Derneği tarafından yaptırılan anıtta, 21 Haziran 1915 Kerevizdere muharebelerinde şehit düşen yılında şehit düşen 2. Tümen (19 Mayıs Taarruzlarında da bulunmuş olan Tümen, 2 Tümen için bakınız ŞEHİT’ten KALE’ler, Kırmızısırtı Kanıyla Sulayan Yiğitler) Kurmay Başkanı Yüzbaşı Kemal Bey,

126. Alay Yaveri Selanikli Teğmen İsmail Efendi, Kırşehirli İbrahim oğlu Hüseyin Çavuş, Nasuh Onbaşı, Kalecikli İbrahim oğlu Hüseyin Eskişehirli Mehmet oğlu Abdurrahman, İnegöllü Mehmet oğlu Mustafa, Ankaralı Mehmet oğlu Sadık, Konyalı Mikail oğlu S. Ali ve Çankırı Elvan oğlu İbrahim anılmaktadır.

Ayıcıca anıtın üzerinde Yüzbaşı Kemal Bey’in verdiği emrin son kısmı “hep birlikte şahadete koşalım ki vatan kurtulsun” sözleri yer almaktadır. Cemil Conk Paşa hatıralarında Yüzbaşı Kemal’den şöyle bahsetmektedir.

" 2. Tümen karargahına uğradım. Tümen komutanım bana: 2. Tümen Kurmay Başkanı Kemal Bey yaralandı dedi. Az sonra Kemal Bey’i sedye ile hastaneye götürürlerken gördüm. Yarasının çok ağır olmasına rağmen, bu kahraman asker, gene neşeli idi. Az sonra Kemal Bey’in öldüğünü duydum. Yazık!"

Kaynak: Çanakkale Şehitlikleri ve Gelibolu Yarımadası Milli Parkları hakkındaki yazıları “Çanakkale Savaşları Araştırma ve Tanıtma Topluluğu”ndan izin alarak yayınlanmıştır.  

http://www.canakkalesavaslari.gen.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir