Çanakkale Çanakkale Şehitlikleri

Büyük Kemikli Kitabesi (Büyük Kemikli – Çanakkale)

Büyük Kemikli Burnunda bulunan kitabede :

“1915 yılının 25 Nisan sabahı Arıburnu’na, 6-7 Ağustos gecesinde Anafartalar limanına çıkan müttefik kuvvetleri, aylar süren muharebelerden sonra Gelibolu Yarımadası’ndaki Türk savunmasının geçilemeyeceğini anlayarak 20 Aralık’ta bu cepheleri boşalttı.”

Yazmaktadır.

Arıburnunda yaramadıkları Türk savunma ve direnişini kırmak için Anafartalar bölgesine çıkarma yapan müttefik askerleri son bir çırpınışla saldırıya geçer. Çok kanlı muharebeler neticesinde takviye kuvvetler ile de başarılı olamadıkların da Çanakkale’nin geçilmez olduğunu anlayan müttefik orduları, Çanakkale harekatında başarılı oldukları tek şeyle mükemmel biri geri çekilme ile Gelibolu yarımadasını boşaltırlar.Çanakkale harekatının üstünden seneler geçmesine karşılık hala yerli yabancı birçok asılsız olaya ev sahipliği yapmaktadır Gelibolu Yarımadası.

Bunların içinde bilinen en meşhurlardan bir tanesi de kuşkusuz Norfolk Taburu’nun yaşadıkları hakkında söylenenlerdir. İki Anzak gazisinin anlattıklarına dayanılarak söylenen hikayeye göre: Norfolk Taburu bir bulutun içine girerek kaybolmuş ve bunlardan bir daha haber alınamamıştır. Fakat gerçek olan, bu tabura bağlı askerlerin saldırı sırasında hızla ilerleyerek Türk hatlarının gerisine geçmesi bunun akabinde ise bir çoğunun çarpışmalar sırasında ölmesi, sağ kalanların ise esir alınması idi.

Yaralıların ise sanıldığının ve iddia edildiğinin aksine kurşuna dizilmeyip sargıyerlerine gönderilerek tedavi edilmesidir. Bu konu üzerinde o kadar çok şeyler üretilmiştir ki bunların başında da 1999 BBC yapımı olan “All the King’s Men” yani Kralın Askerleri adı altında çevrilen film gelmektedir. Tamamen gerçeğe aykırı şekilde uyarlanan film biraz önce bahsettiğimiz hikayelere dayandırılmıştır.

Kaynak: Çanakkale Şehitlikleri ve Gelibolu Yarımadası Milli Parkları hakkındaki yazıları “Çanakkale Savaşları Araştırma ve Tanıtma Topluluğu”ndan izin alarak yayınlanmıştır.  

http://www.canakkalesavaslari.gen.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir