Çanakkale Çanakkale Köprüleri Tarihi Kemer ve Köprüler

Behramkale Köprüsü (Behramkale – Çanakkale)

Behramkale Köprüsü Ayvacık’ tan Behramkale’ye giden yol üzerinde, Tuzla Çayı üzerine 14. yüzyılda andezit taşlarından inşa edilmiştir. Antik adı Satniceis olan Tuzla çayının güney ve kuzey yönlerinde uzanır. Behramkale köyüne bir km mesafededir. Kimin tarafından yaptırıldığı kesin olarak bilinmemekle birlikte Hüdavendigâr Camiini yaptırdığı tahmin edilen I. Murat tarafından yaptırılmış olması kuvvetli bir olasılıktır.

Köprü genel olarak orijinal yapısını korumuştur. Orijinal doku üzerinde en dikkat çekici kısımlar kemerleridir. Ana kemerin sağında bir solunda ise iki kemer daha yer almakta olup genel form büyük kemer üzerinde en yüksek kısmına ulaşmaktadır. Köprü uçlara doğru küçük kemerler üzerinden alçalarak son bulmaktadır. Çayın geliş yönünde suyun köprü ayaklarına zarar vermemesi için özel kemerler yapılmıştır. Köprünün temel yapı malzemesi andezit taşı olup Behramkale Camii duvar tekniğine köprüde de rastlanmaktadır. Buda köprüyü camiyi yaptıran tarafından yaptırıldığı görüşünü desteklemektedir. Behramkale Köprüsü, mimari form açısından Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde yapılan köprülerin özelliklerini üzerinde taşıdığı görülmektedir. Köprünün boyu karşıdan karşıya 79.80 cm. metre olup eni ise 4.40 cm dir.

Köprüde dört kemer bulunmakta olup bunlardan bir tanesi ana kemerin (ortadaki büyük kemerin) sağında (Assos Yönünde) diğer ikisi ise solunda yer almaktadır. Sağda yer alan kemerin yerden yüksekliği 6.20 cm olup taban uzunluğu 6.60 cm dir. Soldaki birinci kemerin yerden yüksekliği 6.75 cm. olup taban uzunluğu 6.60 cm dir. Soldaki ikinci kemerin (ortaya yakın olan) yerden yüksekliği 7.65 cm olup taban uzunluğu 6.80 cm dir.

Ortadaki ana kemerin yerden yüksekliği ise 11 metre olup taban uzunluğu 11.20 cm dir.

Zamana ve doğaya karşı meydan okuyan Behramkale Köprü sü günümüzde kullanılma-makta olup görevini hemen yanı başındaki yeni köprüye devretmiştir.

Kaynak: www.assosda.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir