Gezi Rehberi

Kırklareli

KIRKLARELİ İLİNİ TANIYALIM,

İL TRAFİK KODU: 39
YÜZÖLÇÜMÜ: 6.550 km²
YÜKSELTİSİ: 209 METRE

TARİHİ:

Kırklareli’nin bilinen ilk sakinleri tüm Trakya bölgesinde olduğu gibi Traklardır. MÖ 6. yüzyılda Yunanistan’a kadar uzanan büyük bir imparatorluk kuran İran soylu kavim Perslerin eline geçen bölge, MÖ 4. yüzyılda Büyük İskender önderliğindeki Makedonlar, MÖ 2. yüzyılda ise Romalıların hakimiyetine girer. Roma İmparatorluğu’nun 4. yüzyılda ikiye bölünmesiyle Doğu Roma İmparatorluğu’nun payına düşen Kırklareli, bu dönemde birçok Bulgar ve Peçenek istilası görmüştür. Şehrin Bizans dönemindeki adı “kırk kilise” anlamında Saranta Ekklesies’tir. 13. yüzyılda kısa bir Haçlı işgalinin ardından 1368 senesinde, Balkanlarda yayılan Türklerin egemenliğine girmiştir. Osmanlılar şehrin adını “Kırk Kilise” şeklinde Türkçeleştirmişlerdir, bu Bizans dönemindeki adının birebir tercümesidir. Bir görüşe göre Kırk Kilise ile kastedilen kırk adet kilise değil, “kırk azizler kilisesi” olsa gerektir (III. yüzyılın sonunda Sivas’ta din uğruna şehit olan kırk azizler efsanesi Anadolu Hristiyanlığının en popüler konularından biridir). Osmanlı döneminde Edirne Vilayeti’ne bağlı bir sancak merkezi olan Kırklareli, 93 Harbi’nde (1878) Rus, Balkan Harbi’nde (1912) Bulgar ve de I. Dünya Savaşı’ndan sonra (1920-1922) Yunan işgali yaşamış, Türk Kurtuluş Savaşı’nın Türkler açısından zaferle sonuçlanmasıyla birlikte 10 Kasım 1922’de Türk topraklarına katılmıştır. 1924 yılında Kırkkilise milletvekili Dr. Fuad Bey (Umay) Meclis’teki müzakerelerden birinde, şehrin adının halk dilinde ve resmi olmayan kullanımlarda Kırklareli veya Kırklarili şeklinde geçtiğini belirterek şehrin adının “Kırklareli” olarak değiştirilmesine yönelik bir teklifte bulunmuştur; isim değişikliği teklifi 20 Aralık 1924’te TBMM’de kabul edilmiş ve ilgili kanun 14 Ocak 1925’te Resmî Gazate’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. “Kırkkilise” olan adında kilise sözcüğü geçtiği için değiştirilmiştir.

Kaynak ve ayrıntılı bilgi için: Vikipedi

 

İLÇELERİ:
Babaeski, Demirköy, Kofçaz, Lüleburgaz, Merkez, Pehlivanköy, Pınarhisar, Vize.

İKLİMİ:
Kıyıda yazlar serin kışlar ılık geçer. Ergene Havzasında yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlı geçer.

TARIMSAL ÜRÜNLER:
Güncellenmektedir.

YERALTI KAYNAKLARI:
Güncellenmektedir.

YÖRESEL YEMEKLERİ:
Güncellenmektedir.

ÖNEMLİ TELEFONLAR:
Güncellenmektedir.

GEZİLECEK YERLER:

Müzeler:
Kırklareli Müzesi.

Ören Yerleri:
Dolmenler (Kapaklı Kaya Mezarları): (Kofçaz, Dereköy, Kadıköy, Kula, Geçtiağzı, Kapaklı, Düzoralan Köyleri yakınlarında), Menhirler (Dikili Taş): (Kırklareli Merkez Erikler, Değirmencik, Ahmetçe Köyleri, Lüleburgaz Civarı), Tümülüsler, Aşağıpınar Köyüğü, Kanlıgeçit Höyüğü.

Milli Parklar:
Kırklareli – Kasatura Körfezi Tabiatı Koruma Alanı, Kırklareli – Saka Gölü Tabiatı Koruma Alanı.

Cami ve Külliyeler:
Kadı Camii, Bayezid Camii, Karakaşbey Camii, Hızırbey Camii (Büyük Cami), Kapan Camii, Sokullu Camii, Sadıkağa Camii, Cedid Ali Paşa Camii, Fatih (Eski) Camii, Küçük Ayasofya (Gazi Süleyman Paşa) Camii, Hasan Bey Camii, Sadri Bey Camii, Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi.

Kaleler:
Vize Kalesi, Kıyıköy Kalesi, Koyva Kalesi, Yoğuntaş (Polos) Kalesi.

Köprüler:
Babaeski Köprüsü, Alpulu (Sinanlı) Köprüsü, Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü, Küçük Köprü.

Hamamlar:
Sokullu Hamamı, Hızırbey Hamamı (Çifte Hamam).

Çeşmeler:
Kayyumoğlu Çeşmesi, Karaumurbey Çeşmesi, Dördüzlü (Dört Yüzlü) Çeşme, Cemilzade Mahmut Ağa Çeşmesi, Sultan Çeşmesi.

Yaylalar:
Limanköy Yaylası, Demirköy Yaylası, Ergene Havzası Yaylaları, Istranca Dağları Yaylaları.

Mağaralar:
Dupnisa Mağarası, Bedre Mağraası, Kırklareli Mağarası.

Plajlar:
Kıyıköy Plajı (Midye), İğneada Plajı, Kastros Plajı.

Diğer:
Arasta (Bedesten), Sokullu Medresesi, Zindan Baba Türbesi, Aya Nikola Manastırı, Eski Kırklareli Evleri (Binalar), Kırklareli A, B, G Tümülüsleri, Alpulu Hüyük Tepe Tümülüsü, Lüleburgaz Kepirtepe Tümülüsü, Düz Orman Tümülüsü, İslam Bey Tümülüsü.

Gezilecek yerler bilgisi “Adım Adım Türkiye” kitabının yayıncısı Mepmedya Yayınları’ndan izin alarak yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.