Gezi Rehberi

Hakkari


Daha Büyük Görüntüle

HAKKARİ İLİNİ TANIYALIM,

İL TRAFİK KODU: 30
YÜZÖLÇÜMÜ: 7.121 KM²
YÜKSELTİSİ: 1720 METRE

TARİHİ:

Hakkari adı, eskiden Van gölünün güneyinde ve bir bölümü de İran’a doğru uzanan yörelere yerleşmiş “Hakkar” kabilesinin isminden gelmektedir. Arap dili, coğrafyası ve tarihlerinde bölge adı “Hakkariye” olarak geçmekte olup, “Hakkarlar’ın Şehri” anlamına gelmektedir.

Yörede yapılan araştırmalarda ele geçen belgelerden ve çevrede bulunan kaya isimlerinden bölgenin tarih öncesi çağlarda yerleşim yeri olduğu, sırayla Sümerler, Akadlar, Urartular ve Asurluların uzun süre yaşadıkları tespit olunmuştur.
İlk çağlarda müstahkem bir kale gözüyle bakılan ve bu yüzden uzun savaşlara sahne olan Hakkari 1514’de Çaldıran zaferinden sonra Osmanlı topraklarına katılmıştır. Birinci dünya savaşı sonrasında 24.04.1915’de Rusların işgaline uğrayan Hakkari 22.04.1918. tarihinde kurtarılmıştır.

1926 yılında yapılan Ankara Antlaşması ile Musul dahil beş bölgesi ulusal hududlar dışında kalan Hakkari aynı yıl il statüsü kazanmıştır. 1933 yılında Van İline bağlanmış, 1936 yılında yeniden il statüsü kazanmıştır.

Kaynak: Hakkari Valiliği

 

İLÇELERİ:
Çukurca, Merkez, Şemdinli, Yüksekova.

İKLİMİ:
Hakkari Doğu Anadolu illeri arasında daha yumuşak ve nemli bir karasal iklimin etkisi altındadır. İklimin yüksek kesimlerinde ve vadilerde hava sertleşir.

TARIMSAL ÜRÜNLER:
Tereyağı, Yem Bitkileri, Bal.

YERALTI KAYNAKLARI:
Bulunmamaktadır.

YÖRESEL YEMEKLERİ:
Doğaba, Cimilig, Sengeser, Çorti Aşı, İçli Köfte, Gulol, Cembeli Tatlısı, Kıriş, Soğani, Kepaye, Aside Tatlısı, Tandır Ekmeği, Keşkek, Hekerun, Keledoş, Lalaped, Köftesir, Otlu Peynir.

ÖNEMLİ TELEFONLAR:

OTOGAR: 0438 351 24 76

GEZİLECEK YERLER:

Ören Yerleri:
Kaya Resimleri, Koç Heykeli, Dirheler (Dev Evleri), Hakkâri Kaledibi Buluntuları (Hakkâri Stelleri), Urartu Mezarlığı, Kırmızı Kümbet Mezarlığı, Melik Esed Mezarlığı, Kale Altı Mezarlığı.

Kiliseler:
Hakkâri (Koçanis) Konak Kilisesi, Halil Kilisesi, Derav Kilisesi, Gagevran Köyü Kilisesi.

Medreseler:
Meydan Medresesi, Zeynel Bey Medresesi.

Köprüler:
Taş Köprü.

Yaylalar:
Berçelan Yaylası, Golan Yaylası.

Kaleler:
Bay Kalesi.

Diğer:
Kelat Sarayı, Kayme Sarayı.

Gezilecek yerler bilgisi “Adım Adım Türkiye” kitabının yayıncısı Mepmedya Yayınları’ndan izin alarak yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir